Η εφηβική ομάδα του Α.Ο.Κ. Βέροιας πήρε την νίκη επικρατώντας εκτός έδρας του αξιόμαχου Αετού Κιλκίς με σκόρ 53-84, κάνοντας το 10 x 10. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν ανταγωνιστικά με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώσει με σκόρ 17-20.Στο  δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας με καλή άμυνα και ευστοχία στα περιφερειακά σουτ πήρε μια διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενη με 33-44.

Επιστροφή στις νίκες για τους Αετούς Βέροιας, που επικράτησαν σήμερα του Ζαφειράκη Νάουσας με σκορ 60-51. Οι γηπεδούχοι (που αγωνίστηκαν χωρίς τον Γκεκόπουλο που δεν κατάφερε να δώσει το παρών λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων) είχαν πολύ καλή αμυντική λειτουργία, ωστόσο ήταν εξαιρετικά άστοχοι επιθετικά, με αποτέλεσμα να σημειώσουν 60 πόντους, που αποτελεί μία από τις χειρότερες συγκομιδές σε αγώνα πρωταθλήματος.

Την ήττα γνώρισε στα Τρίκαλα η ανδρική ομάδα του ΑΟΚ Βέροιας με 86-64, σε μια πολύ κακή εμφάνιση από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Στο 10' οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ με 28-17 ενώ στο ημίχρονο η διαφορά μεγάλωσε στους +17 για την ομάδα του Μητσιάδη.

Γκίμας : "Δίκαιη Νίκη. Δυνατό παιχνίδι"

Μετά το τέλος του αγώνα Φίλιππος Βέροιας – Μαχητές Πεύκων ο προπονητής των ερυθρόλευκων στις δηλώσεις στους δημοσιογράφους τόνισε : «Συγχαρητήρια στην ομάδα των Πεύκων για την εμφάνιση. Κερδίσαμε δίκαια. Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι, με μάχες σώμα με σώμα και πιστεύω ότι ο κόσμος το ευχαριστήθηκε.»

Μαχητής ο Φίλιππος πήρε την νίκη (pics)

Την πολύτιμη νίκη απέναντι στους Μαχητές Πεύκων μέσα στο ΔΑΚ "Δημήτριος Βικέλας" πήρε ο Φίλιππος Βέροιας στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής κατηγορίας.

Τους Μαχητές Πεύκων υποδέχεται την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνική κατηγορίας. Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 17:00 και διαιτητές ορίστηκαν οι κ.κ Ντούρας και Ζαχαριάδης.

Αετοί Βέροιας - Ζαφειράκης το Σάββατο (8/12)

Με την προπόνηση της Πέμπτης (6/12) ολοκληρώθηκε η προετοιμασία των Αετών Βέροιας για το τοπικό ντέρμπι με τον Ζαφειράκη Νάουσας. Για ακόμη μία εβδομάδα, ο Ντάνης Τυριακίδης είδε με ικανοποίηση να συμμετέχουν άπαντες στο πρόγραμμα των προπονήσεων, μιας και ξεπεράστηκαν τα προβλήματα τραυματισμών των παικτών που αντιμετώπιζαν μικροενοχλήσεις το προηγούμενο διάστημα.

Αήττητοι οι έφηβοι του ΑΟΚ Βέροιας

Η εφηβική ομάδα του Α.Ο.Κ. Βέροιας πήρε την νίκη το απόγευμα της Δευτέρας στο τοπικό ντέρμπυ επικρατώντας του Φιλίππου Βέροιας με σκόρ 56-43, διατηρώντας το αήττητο της με 9 νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Η ομάδα του Καπνά δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα παίρνοντας σκοράρισμα από πέντε παίκτες μόνο, πράγμα αξιοσημείωτο μιας και ένα από τα ατού της ομάδας είναι ο πλουραλισμός στην επίθεση.

Ανακοίνωση για την διαιτησία του αγώνα με τη Νίκη Βόλου εξέδωσε η διοικούσα επιτροπή του τμήματος καλαθοσφαίρισης του ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας. Αναλυτικά τα όσα αναφέρει : «Μέχρι τώρα ξέραμε ότι τα αρνιά τα σφάζουν το Πάσχα. Φέτος το έθιμο άλλαξε. Χάρη στους κυρίους Ταρενίδη και Δημάδη τα αρνιά εσφάγησαν τα Χριστούγεννα. Ευχόμαστε στους 2 διαιτητές Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένος ο Καινούργιος Χρόνος. Είθε το πνεύμα των Χριστουγέννων να φωτίσει τις καρδιές τους και να έχουν ήσυχη τη συνείδησή τους.»

Γκίμας : "Σφιαγιαστική διαιτησία"

Μετά το τέλος του αγώνα Νίκης Βόλου - Φίλιππος Βέροιας ο προπονητής του Φιλίππου Δημήτρης Γκίμας δήλωσε για την ήττα της ομάδας του. Αναλυτικά τα όσα είπε :

Ανακοίνωση εξέδωσε το ΔΣ Αετών Βέροιας μετά τον αγώνα με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρειας. Αναλυτικά τα όσα αναφέρει η ανακοίνωση : "Η διοίκηση του Κ.Σ. Αετοί Βέροιας συγχαίρει τον ΓΑΣ Αλεξάνδρειας για τη σημερινή του νίκη και του εύχεται καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Απέδειξε πως δίκαια συγκαταλέγεται στα φαβορί για την άνοδο στις Εθνικές κατηγορίες. Για την ομάδα μας, "έσπασε" ένα σερί που διατηρούσαμε από τα "γεννητούρια" μας, ωστόσο άπαντες στην ομάδα γνωρίζουμε πως και η ήττα είναι στοιχείο του αθλητισμού.

Ένα δραματικό σε εξέλιξη ματς παρακολούθησαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Κλειστό του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας. Ο τοπικός ΓΑΣ επικράτησε με 69-64 των Αετών Βέροιας, έπειτα από 5λεπτη παράταση, με το σκορ του κανονικού αγώνα να είναι 61-61. Περιττό να αναφέρουμε πως το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τις δύο ομάδες να δικαιώνουν τη βαθμολογική τους θέση έπειτα από 9 αγωνιστικές.

Ήττα του ΑΟΚ απο τον Ολυμπιακό Βόλου

Την ήττα γνώρισε η ανδρική ομάδα του ΑΟΚ Βέροιας από τον Ολυμπιακό Βόλου με 74-84 στην παράταση (κ.α. 68-68). Αν και το ξεκίνημα ήταν καλό με τον ΑΟΚ να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-07, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα ως το τέλος.

Αυτοκτόνησε ο Φίλιππος στον Βόλο

Η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας παρόλο που ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και την σημαντική διαφορά των 15 πόντων που απέκτησε στο 14' (23-38) δεν μπόρεσε να φύγει νικητρια απο το κλειστό της Νέας Ιωνίας με αντίπαλο την Νίκη Βόλου. Όλα άλλαξαν, υπερ των γηπεδούχων, στα 3' τελευταία λεπτά του αγώνα με την ομάδα του Δημήτρη Γκίμα να ξεσπά σε διαμαρτυρίες για την "σφαγιαστική" διαιτησία όπως χαρακτηριστικά την αποκάλεσε ο τεχνικός της Βεροιώτικης ομάδας σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα.

Στον Βόλο ο Φίλιππος (19:00)

Στον Βόλο ταξιδεύει την Κυριακή ο Φίλιππος Βέροιας όπου θα αντιμετωπίσει την τοπική Νίκη για την 8η αγωνιστική της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (2ος Όμιλος). Λόγω κωλύματος του γηπέδου και μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί στις 19.00, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ν. Ιωνίας Βόλου. Read More Διαιτητές του αγώνα ορίστηκαν οι κ.κ Ταρενίδης Κ. και Δημάδης.

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι έφηβοι του Κωνσταντίνου Καπνά το απόγευμα της Δευτέρας επικρατώντας στην δύσκολη και αήττητη έδρα του Άθλου Αλεξάνδρειας με σκόρ 84-76 στην παράταση (71-71 κ.α.), κάνοντας ίσως το τελικό βήμα για την κατάληψη της 1ης θέσης του ομίλου για την κανονική περίοδο στο πρωτάθλημα.