Στις 1/10 στη Νάουσα το MAXI DAY 2017

Την Κυριακή 1 Οκτωβρίου στις 12:00 θα φιλοξενηθεί στο κλειστό γυμναστήριο Νάουσας φιλικό παιχνίδι μπάσκετ. Ο αγώνας πραγματοποιείται για να γιορταστεί η παγκόσμια μέρα βετεράνων καλαθοσφαιριστών (MAXI DAY), η οποία έχει θεσπιστεί από την παγκόσμια ομοσπονδία βετεράνων καλαθοσφαιστών (FIMBA).

Σε τουρνουά στο Βόλο ο Φίλιππος Βέροιας

Τουρνουά μπάσκετ με τη συμμετοχή ομάδων εθνικών κατηγοριών διοργανώνει ο Ολυμπιακός Βόλου το τριήμερο 22 έως 24 Σεπτεμβρίου, στο Βόλο. Ο Φίλιππος Βέροιας ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση και θα συμμετέχει στο τουρνουά, στο οποίο θα λάβουν μέρος εκτός από τον Ολυμπιακό Βόλου που αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ και οι ομάδες Ασπίδα Ξάνθης και της Νίκης Βόλου.

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα έκανε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας χάνοντας από τον ΑΟΚ Βέροιας με 67-73 στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" για την 3η αγωνιστική της Γ' Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος). Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα στο πρώτο ημίχρονο είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού όμως στην συνέχεια εμφάνισε έναν εκνευρισμό, ήταν άστοχη από την περιφέρεια, ο Ευθύμης Κοθράς "φορτώθηκε" από το τρίτο δεκάλεπτο με τέσσερα φάουλ κάτι που δυσκόλεψε τον Δημήτρη Γκίμας αλλά και με την ομάδα του ΑΟΚ να παίζει με περισσότερο πάθος και να δείχνει ότι ήθελε περισσότερο την νίκη ήταν οι παράγοντες που έκριναν το τοπικό ντέρμπυ ανάμεσα στον Φίλιππο και τον ΑΟΚ Βέροιας.

Ήττα των ΑΕΤΩΝ στη Νάουσα

Δεν κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση του Ζαφειράκη Νάουσας οι Αετοί Βέροιας, που ηττήθηκαν με 67-45 για την 4η αγωνιστική του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι γηπεδούχοι, με περισσότερες λύσεις από τον πάγκο, ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν των "ασπρόμαυρων", που μετέβησαν στη γειτονική Νάουσα με πολλές ελλείψεις, καθώς στη διάθεση του Ντάνη Τυριακίδη ήταν μόνο 7 παίκτες. Μάλιστα, κατά τη διάρκεια του αγώνα τραυματίστηκε και ο Ουζούνης, ωστόσο η κατάσταση του δεν εμπνέει ανησυχία.

Ολοκληρώθηκε χθες η 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνική κατηγορίας με την ομάδα του Φιλίππου Βέροιας να χάνει στο κρίσιμο παιχνίδι με το ΣΑΑΚ Ανατόλια 75-79. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα προσπάθησε τα μέγιστα, έκανε ακόμη μια φορά ανατροπή του παιχνιδιού (από το -11) αλλά στο τέλος οι λεπτομέρειες ήταν αυτές που έκριναν το παιχνίδι με την ομάδα του Ανατόλια να φεύγει νικήτρια από το Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας".

Την ΧΑΝΘ υποδέχεται ο Φίλιππος

Την ΧΑΝΘ αντιμετωπίζει την Κυριακή 8 Ιανουαρίου η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας για την 13η αγωνιστική της Β' Εθνικής κατηγορίας και τον πρώτο αγώνα του νέου έτους. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" με ώρα έναρξης στις 17:00 και διαιτητές τους κ.κ  Γερακίνη και Δημάδη.

Έχασε απο τον Φαίακα ο ΑΟΚ Βέροιας

Τρίτη ήττα σε τέσσερα ματς για τον ΑΟΚ Βέροιας, αυτή τη φορά από τον πολύ ποιοτικό Φαίακα Κέρκυρας. Η ομάδα του Κωνσταντίνου Ηλιάδη (ντεμπούτο στον πάγκο της ανδρικής ομάδας) πάλεψε στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και κράτησε χαμηλά στο σκορ τους αντιπάλους, ωστόσο στα τελευταία λεπτά του αγώνα έχασε την επαφή και ηττήθηκε στο τέλος με 55-67. Μπροστά σε 100 περίπου φιλάθλους που τίμησαν με την παρουσία τους "λύκους" και έδωσαν ξεχωριστό παλμό στο ΔΑΚ "Βικέλας", το πρώτο ημίχρονο είχε δραματικό χαρακτήρα και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ.

Η μεγάλη ώρα έφτασε για τον ΑΟΚ Βέροιας, που βρίσκεται μπροστά σε μια πολύ μεγάλη πρόκληση που δεν είναι άλλη από την άνοδο στη Γ Εθνική κατηγορία! Η ομάδα του Θωμά Τούσα ολοκληρώνει σήμερα (5/5) την προετοιμασία της για την αυριανή πρώτη αναμέτρηση με αντίπαλο τον ΦΟ Αριδαίας, που τερμάτισε φέτος στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Το διακύβευμα για τους Ημαθιώτες τεράστιο, καθώς το πλεονέκτημα έδρας φέρνει τον στόχο ακόμη πιο κοντά και αν παρουσιάσουν το πρόσωπο που έδειξαν στο 95% των φετινών τους αγώνων, τότε θα πανηγυρίσουν στο τέλος τη σπουδαία επιτυχία.

Με τα καλύτερα λόγια αλλά και για την μεγάλη προσπάθεια που καταβάλει ο τεχνικός του Φιλίππου Βέροιας Δημήτρης Γκίμας, μίλησε ο προπονητής της Καρδίτσας Κώστας Ρουμελιώτης στην χθεσινή συνέντευξη τύπου μετά τον συναρπαστικό αγώνα Φιλίππου Βέροιας - Καρδίτσας για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής κατηγορίας. Αναλυτικά οι δηλώσεις :

Η FIBA ενημέρωσε τους διαιτητές για τις επαναστατικές αλλαγές που θα ισχύουν στους κανονισμούς από την 1 Οκτωβρίου 2017 σε όλα τα εθνικά πρωταθλήματα και στο Champions League. Τι αλλάζει στα βήματα και στον καταλογισμό των αντιαθλητικών φάουλ. Δύο περίπου μήνες πριν την έναρξη των περισσότερων πρωταθλημάτων στην Ευρώπη, η FIBA ενημέρωσε επίσημα τους διαιτητές για τις αλλαγές που θα ισχύουν στους κανονισμούς από την 1η Οκτωβρίου και έπειτα. Σύμφωνα με την ενημέρωση της FIBA, το Eurobasket θα διεξαχθεί με τους κανονισμούς που ισχύουν αυτή τη στιγμή, ενώ ερωτηματικό παραμένει δίπλα στη στάση της Euroleague. Από εκεί και πέρα, τα εθνικά πρωταθλήματα, όλες οι διοργανώσεις με την αιγίδα της FIBA, οι λίγκες της ΕΟΚ, το Κύπελλο Ελλάδας και το Champions League θα ακολουθήσουν αυτούς τους κανόνες από τη νέα σεζόν.

Την Τετάρτη 18/1 ο αγώνας Φίλιππος - ΧΑΝΘ

Την Τετάρτη 18/1 θα διεξαχθεί ο εξ αναβολής αγώνας ανάμεσα στην ανδρική ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας και την αντίστοιχη της ΧΑΝΘ για την 13η αγωνιστική της Β' Εθνικής κατηγορίας . Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" με ώρα έναρξης στις 17:00 και διαιτητές τους κ.κ  Γερακίνη και Δημάδη.

Η διοικούσα επιτροπή του τμήματος καλαθοσφαίρισης του ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας ανακοίνωσε την απόκτηση του Δημήτρη Σουτζόπουλου. Ο νεαρός καλαθοσφαιριστής έχει γεννηθεί στις 8/12/1988 και με ύψος 1.97 αγωνίζεται στις θέσεις των power και small forward.  Την προηγούμενη σαιζόν (2016-17) αναδείχτηκε δεύτερος σκόρερ του ΣΑ Στρατωνίου στον Βόρειο Ομιλο της Β' Εθνικής, όπου αγωνιζόμενος σε 24 αγώνες σκόραρε 252 πόντους (10,5 ppg), ευστοχώντας μάλιστα και σε 23 σουτ 3 πόντων.  Πριν από αυτό είχε κατά χρονολογική σειρά αγωνιστεί στους :

Ανακοίνωσε Κώστα Ηλιάδη ο ΑΟΚ

Η διοίκηση του ΑΟΚ Βέροιας, όπως ήταν αναμενόμενο και σας είχαμε ενημερώσει σε προηγούμενο άρθρο, ανακοίνωσε τη συνεργασία με τον Κωνσταντίνο Ηλιάδη, ο οποίος αναλαμβάνει τη θέση του πρώτου προπονητή στο ανδρικό τμήμα του συλλόγου, παράλληλα με την τεχνική ηγεσία του εφηβικού τμήματος, στο οποίο έχει πετύχει απόλυτα στο έργο του.

Παιχνίδι ζωής και θανάτου την Κυριακή 12 Μαρτίου για την ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας που θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ομάδα του Πολυγύρου για την 22η αγωνιστική της Β' Εθνικής κατηγορίας. Το συγκρότημα του Δημήτρη Γκίμα θέλει την νίκη για να μπορεί να ελπίζει για την παραμονή. Το παιχνίδι θα ξεκινήσει στις 17:00 και διαιτητές ορίστηκαν οι κ.κ Ελευθεριάδης και Ξέρας.

Δεύτερη σερί εντυπωσιακή εμφάνιση για τον ΑΟΚ Βέροιας, που με άμυνα για σεμινάριο, επικράτησε 42 πόντους διαφορά του ΓΑΣ Έδεσσας, που μία εβδομάδα πριν επικράτησε του ΦΟ Αριδαίας. Η ομάδα του Θωμά Τούσα, εκτός της αμυντικής συμπεριφοράς, ήταν άκρως αποτελεσματική και στην επίθεση με πιο χαρακτηριστικό στοιχείο τους 31 πόντους (!) που σημείωσε στο 4ο δεκάλεπτο. Παράλληλα, για να τονιστεί ακόμη περισσότερο η αμυντική λειτουργία της ομάδας, αρκεί μόνο να δει κάποιος πως στο δεύτερο ημίχρονο (που θα ήταν φυσιολογική μια χαλάρωση καθώς είχε "χτιστεί" διαφορά), η ομάδα της Ημαθίας δέχτηκε μόλις 16 πόντους!

Επιστροφή στις νίκες για τον «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας» καθώς νίκησε μετά από εξαιρετική εμφάνιση την Α.Γ.Ε. Πιερίας με 67-52. Η ομάδα της Έδεσσας πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη της φετινή εμφάνιση και παρά την σημαντική απουσία του Νίκου Μαλλιάρη, κατάφερε να φτάσει στην νίκη.