Έχασε η Βέροια απο τον Καραϊσκάκη

Με τους βαθμούς της νίκης έφυγε απο την Βέροια η ομάδα του Καραϊσκάκη υποχρεόνοντας τους γηπεδούχους στην 2η ήττα τους. Οι φιλοξενούμενοι αν και το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο απείλησαν πιο πολλές φορές την εστία της Βέροιας και σε μια από τις προσπάθειές τους εκμεταλλεύτηκαν μια λάθος απόκρουση της Βεροιώτικης άμυνας και σκόραραν. Η Βέροια προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά η μπάλα δεν της έκανε το χατίρι.

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν  την Παρασκευή  31 Μαϊου 2017, στο ΔΑΚ ΝΑΟΥΣΑΣ, σχολικοί αγώνες ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΑΘΛΟΠΑΙΔΕΙΆΣ Δημοτικών σχολείων. Με την συμμετοχή 8 σχολείων της επαρχίας Νάουσας (3ο, 4ο, 5ο, 7ο. 8ο. 9ο. Δ.Σ.Κοπανού, Δ.Σ.Λευκαδίων, Δ.Σ.Αγγελοχωρίου), τα παιδιά έπαιξαν με την ψυχή τους Ποδόσφαιρο, γνωρίζοντας την χαρά του αθλητισμού. Οι αγώνες  διοργανώθηκαν  από  το γραφείο Φυσικής Αγωγής της Δ.Δ.Ε. Ημαθίας  σε συνεργασία με τον Δήμο Νάουσας. Δόθηκαν αναμνηστικά και διπλώματα σε όλα τα σχολεία που συμμετείχαν.

Η ομάδα του Γιάννη Καψαλιάρη επικράτησε στον μεγάλο τελικό με σκορ 3-0 του Αριστοτέλη Νάουσας και πήρε το τρόπαιο, σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη στο Ενωσιακό Γήπεδο στα Παλατίτσια.  Καλύτερη η ομάδα των Κ-15 της Βέροιας κατέκτησε τον τίτλο του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Ημαθίας κερδίζοντας στον τελικό τον Αριστοτέλη Νάουσας με 3-0. Δύο γκολ για την Βέροια ο Γιώργος Βασίλτσης και ένα ο Θανάσης Λούτσης. Τα συγχαρητήρια ανήκουν και στην ομάδα του Αριστοτέλη που σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα παρουσιάζει εντυπωσιακή πρόοδο και δεν είνια τυχαίο που έφθασε μέχρι τον τελικό

Στις νίκες επέστρεψε η Βέροια

Στις νίκες επέστρεψε η Βέροια. Με γκολ του Σουλιώτη στο πρώτο μέρος, επικράτησε με 1-0 της μαχητικής Αναγέννησης Καρδίτσας. Η Βέροια είχε ευκαιρίες για να πετύχει και άλλα τέρματα ενώ μια φορά είδε το δοκάρι να της στερεί το γκολ. Από την άλλη, κινδύνευσε και με ισοφάριση. Η Βέροια έψαξε το γρήγορο γκολ και η προσπάθειά της είχε επιτυχία. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαστιάνου και ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα Γκέκα, ο Σουλιώτης με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-0.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε η Βέροια, επικρατώντας του Απόλλωνα Λάρισας, στο Αλκαζάρ, με 3-1, αφήνοντας πίσω την ήττα της πρεμιέρας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο καθάρισε η ομάδα της Ημαθίας  την υπόθεση νίκη, αξιοποιώντας τη μεγαλύτερη εμπειρία της και το γρήγορο γκολ που αποδιοργάνωσε τους Λαρισαίους. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι, με τον Κώστα Μαργαρίτη στον πάγκο τους, δεν κατάφεραν να πάρουν τους πρώτους τους βαθμούς, παρά την, κατά διαστήματα, υπεροχή τους.

Νίκησε την ΑΕΠ ο Αγροτικός Αστέρας

Ολοκληρώθηκε  η 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Α2 κατηγορίας ΕΠΣ Ημαθίας το απόγευμα της Κυριακής 25/3/2018 και ο Αγροτικός Αστέρας αγωνίστηκε με την αντίστοιχη ομάδα της ΑΕΠ Βέροιας, στο γήπεδο της Ράχης και αναδείχθηκε νικητής με σκορ 0 - 1. Ο αγωνιστικός χώρος ήταν πολύ βαρύς, με νερά στο μεγαλύτερο μέρος του, λόγω της βροχής που έπεφτε συνεχώς και δυσκόλεψε πάρα πολύ τις προσπάθειες των παικτών αλλά ο Αγροτικός Αστέρας αποδείχθηκε πιο δυνατός σε ομαδικό και ατομικό επίπεδο σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες.

Νίκη της Νάουσας επί του Μακεδονικού

Το 3 στα 3 στην έδρα της έκανε το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα του Φ.Α.Σ Νάουσα, καθώς επικράτησε του Μακεδονικού με 2-0. Οι δυο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο πρώτο ημίχρονο και περιορίστηκαν σε αναγνωριστικό παιχνίδι. Στο 32ο λεπτό ο Φ.Α.Σ κέρδισε φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή και η πολύ καλή εκτέλεση του Κυζιρίδη ανάγκασε τον Τουμανίδη στην προσπάθεια του να διώξει να στείλει την μπάλα στην εστία της ομάδας του, γράφοντας το 1-0.Μετά το γκόλ  ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για την ισοφάριση δίχως όμως να δημιουργούν μεγάλες ευκαιρίες. Το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Νάουσας προηγούμενη με 1-0.

Βέροιας - Αστέρας Τρίπολης (4-3)

H Bέροια είπε αντίο στην έδρα της με τεσσάρα και με απίθανη ανατροπή! Οι Ημαθιώτες επικράτησαν 4-3 του Αστέρα, αλλά υποβιβάστηκαν. Μόλις στο 4ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Μάσα μοίρασε στον Μανιά και αυτός με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Αρκάδες βρήκαν ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα! Ο Φαρίνια σούταρε, ο Καντιμοίρης έδιωξε τη μπάλα, αλλά ο Μανιάς από κοντά διπλασίασε τα γκολ της ομάδας και τα δικά του. Η Βέροια απάντησε κι ένα λεπτό αργότερα μείωσε σε 2-1 με κοντινή κεφαλιά του Λινάρδου. Στο 13ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση.

Ο Δημήτρης Ουνγιαλίδης στην Βέροια

Η Π.Α.Ε. ΒΕΡΟΙΑ ανακοινώνει την απόκτηση του Δημήτρη Ουνγιαλίδη. Ο νεαρός αμυντικός (γεννήθηκε στις 24/10/1994) υπέγραψε μονοετές συμβόλαιο συνεργασίας με τη «Βασίλισσα του Βορρά». Ο 23χρονος ποδοσφαιριστής αγωνίστηκε την προηγούμενη σεζόν στο πρωτάθλημα της Football League με τη φανέλα τoυ Αγροτικού Αστέρα (26 συμμετοχές), ενώ έχει αγωνιστεί σε Καλλονή (2 συμμετοχές στη Super League) και σε Ζάκυνθο (25 συμμετοχές στη Football League).

Συνέχισε την καλή πορεία της η ανδρική ομάδα του Αγροτικού Αστέρα και αναδείχθηκε νικήτρια στον εκτός έδρας αγώνα, για τη 2η φάση του κυπέλλου ΕΠΣ Ημαθίας, με την ομάδα της ΑΕΠ Βέροιας, το απόγευμα  του Σαββάτου 16/9/2017, με τελικό σκορ 2 – 3 στη διαδικασία των πέναλτι (κανονική διάρκεια αγώνα, παράταση  0 – 0) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Αγροτικού Αστέρα μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος της κανονικής διάρκειας του αγώνα και της παράτασης, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα.

Την πίτα του έκοψε ο Αγρ. Αστέρας

Tην Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2017 η Διοίκηση με όλα τα τμήματα του Αγροτικού Αστέρα, Γυναικείο, Ανδρικό, παιδικό, προπαιδικό, junior και προjunior, πραγματοποίησαν την κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας, στην ταβέρνα 5 Βήματα στην Άμμο, παρουσία του Προέδρου του Αγροτικού Αστέρα Γιάννου Αθανάσιου , του Προέδρου της Τοπικής Κοινότητας κ. Σπύρου Κωτσιαντή , του υπευθύνου των τμημάτων της ακαδημίας Ιωάννη Τσιάτση του τεχνικού υπεύθυνου της ακαδημίας Αθανάσιου Παπαστέργιου, των προπονητών Κων/νου Μουρτζίλα, Γιάννη Γιάννου, Ιωάννη Σουλιώτη, Αθανάσιο Δεδίνη και γονέων των ποδοσφαιριστών.

Πήρε Σαφαρίκα η ΑΕΛ

Στην Λάρισα εκτός από παίκτες που είναι έτοιμοι να μπουν και να προσφέρουν άμεσα, κινούνται και για νεαρούς. Ένας από αυτούς είναι και ο Αλέξανδρος Σαφαρίκας με τον 18χρονο πρώην τερματοφύλακα της Βέροιας να είναι η επόμενη μεταγραφική κίνηση των... βυσσινί. Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΑΕΛ για τον ποδοσφαιριστή που πέρσι είχε μία συμμετοχή στο πρωτάθλημα και συγκεκριμένα κόντρα στη Ξάνθη, έχει ως εξής: «Η ΠΑΕ ΑΕΛ ανακοινώνει την απόκτηση του 18χρονου τερματοφύλακα Αλέξανδρου Σαφαρίκα για τα επόμενα 3 χρόνια».

Όπως θα γνωρίζετε οι περισσότεροι, από τη στιγμή που η ομάδα υποβιβάστηκε στη Φούτμπολ Λιγκ, στόχος της διοίκησης της ΠΑΕ ήταν το συμμάζεμα των οικονομικών και η επούλωση όσο το δυνατόν περισσότερων «πληγών» του παρελθόντος. Αυτός ήταν και ο λόγος, που «χτίστηκε» μια ομάδα με νέα παιδιά και μ’ ένα μπάτζετ, που δεν θα ήταν ασύμφορο για την κατηγορία.

Με 8-0 η Αγκαθιά στην κορυφή

Με το ευρύ 8-0 η Αγκαθία επι της ομάδας του Λιανοβεργίου έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρεια είχε ρεπό) της Α1 ΕΠΣ Ημαθίας για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και η βαθμολογία :

Η εθνική ομάδα Ανδρών/Γυναικών αναχωρεί την Παρασκευή για τη Σερβία, προκειμένου να συμμετάσχει στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα στην πόλη Νόβι Παζάρ.  Η ομάδα θα πετάξει με πτήση της AIR SERBIA JU 513 στις 16:35 από το Ελευθέριος Βενιζέλος και η επιστροφή της θα γίνει την Δευτέρα (17/7) με πτήση της AIR SERBIA JU 512 στις 13:20. Τα μέλη της αποστολής θα συναντηθούν στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος στις 14:45, εκεί όπου θα παραλάβουν τον αθλητικό ιματισμό οι αθλητές και συνοδοί .

Μία ακόμα μεταγραφική κίνηση ολοκλήρωσε η ΑΕΚ  με την ανακοίνωση του Δημήτρη Μεληκιώτη. Ο  Έλληνας επιθετικός έμεινε ελεύθερος από την Βέροια, λόγω λήξεις του  συμβόλαιό του και η ΑΕΚ κινήθηκε άμεσα και ήρθε σε συμφωνία μαζί του, ανακοινώνοντάς τον την Δευτέρα (2/1). Αναλυτικά, στην ανακοίνωση αναφέρεται: