Ο Γιάννης Πρώιος στους άνδρες και η Σοφία Ράλλη στις γυναίκες, ήταν οι μεγάλοι νικητές, του 1ου Κυπέλλου Ελλάδος ΑΓΕΝ των αλπικών αγωνισμάτων της χιονοδρομίας, που διοργανώθηκε από τον ΕΟΣ Νάουσας, στο Χιονοδρομικό Κέντρο 3-5 Πηγάδια.  Έγινε μια συναρπαστική διοργάνωση για πολύ γερά νεύρα και δυνατό συναγωνισμό, με τους δύο πρωταθλητές μας να δείχνουν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και έτοιμοι για μια πολύ καλή αγωνιστική χρονιά.

Με τις καλύτερες εντυπώσεις ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα αλπικών αγωνισμάτων, των κατηγοριών ΑΓΕΝ (Άνδρες, Γυναίκες, Έφηβοι, Νεάνιδες). Ένα Πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε στο Χιονοδρομικό Κέντρο Βόρρας, με έντονο συναγωνισμό και πολύ θέαμα. Αγωνιστικά ο Γιάννης Αντωνίου κέρδισε το τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος 2017 στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης. Ο πρωταθλητής του ΕΟΣ Καρπενησίου με συνολικό χρόνο 1:37,37 έκανε έναν εντυπωσιακό αγώνα και δίκαια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Γιάννης Αντωνίου και η Σοφία Ράλλη ήταν οι νικητές της πρώτης ημέρας (3.3.17) στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης του Κυπέλλου Ελλαδος ΑΓΕΝ με διεθνή συμμετοχή που διεξάγετε στο χιονοδρομικό κέντρο Παρνασσού. Ο Γιάννης Αντωνίου με τον Γιάννη Πρώιο είχαν έντονο συναγωνισμό με τον πρώτο να κάνει τη δεύτερη διαδρομή γρηγορότερα και με συνολικό χρόνο 1:36,40 και 0,23 δεύτερα διαφορά από τον δεύτερο να κερδίζει τον αγώνα.

Σπουδαία οργάνωση, υψηλό επίπεδο και όμορφο θέαμα, στο Φαλακρό Δράμας, σε μια από τις καλύτερες διοργανώσεις ΠΑΧ χιονοδρομίας διάθλου, η οποίο έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο (04-05/03).  Αγωνιστικά η Μαρία Τσακίρη έκανε την καλύτερη εμφάνιση, δεν είχε αντίπαλο και πήρε τα δύο χρυσά σε ισάριθμα αγωνίσματα γυναικών. με την Χριστίνα Κιουρκενίδου και  Γεωργία Νιμπήτη να δίνουν τι δική τους μάχη για τα υπόλοιπα μετάλλια.

Τρία μετάλλια, όλων των αποχρώσεων, χρυσό, αργυρό και χάλκινο, κατέκτησε η Αναστασία Μάντσιου σε διεθνείς αγώνες αλπικών αγωνισμάτων, που έγιναν στο Σεντάρς του Λιβάνου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια της χιονοδρομίας με εξαιρετικό σκι στη δεύτερη διαδρομή, ήταν άπιαστη και κέρδισε καθαρά και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, την Κυριακή.  Ιδανικό φινάλε για την αθλήτρια του ΕΟΣ Νάουσας, που είχε συνολικό χρόνο 2:12,58 και αποκόμισε 122,10 βαθμούς FIS.

Μοιράστηκαν εντυπώσεις και μετάλλια οι παίδες και κορασίδες χιονοδρόμοι στο 1ο Κύπελλο της περιόδου. Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία τα αγωνίσματα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης, αλλά όχι και η δεύτερη αγωνιστική μέρα, λόγω ομίχλης που επικρατούσε στο Χιονοδρομικό Κέντρο του Πηλίου.   Στις κορασίδες νικήτρια ήταν η Μαρία-Ελένη Τσιοβόλου (ΒΟΛ) που κέρδισε καθαρά το χρυσό μετάλλιο και επιβεβαίωσε τον τίτλο του ϕαβορί. Στους παίδες ο αγώνας ήταν αμϕίρροπος και κρίθηκαν τα μετάλλια στη δεύτερη διαδρομή.

Για τέταρτη συνεχόμενη τετραετία πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Χειμερινών Αθλημάτων εκλέχθηκε ο Δήμος Γυρούσης (αριστερά), στην Τακτική Γενική Συνέλευση της ΕΟΧΑ που έγινε το Σάββατο στην Τρίπολη. Στη συνέλευση παραβρέθηκαν εκπρόσωποι των 32 σωματείων, με δικαίωμα ψήφου οι 29, από τα οποία ο Δήμος Γυρούσης έλαβε 26 ψήφους και πλειοψήφησε. Ακολούθησε η συγκρότηση σε σώμα του νέο διοικητικού συμβουλίου ως εξής:

Η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού, στο πλαίσιο της κυβερνητικής πολιτικής στον αθλητισμό και σε συνθήκες δημοσιονομικής κρίσης, συνεχίζει την οικονομική εξυγίανση των Εθνικών Αθλητικών Κέντρων με πρώτο στόχο την αποπληρωμή των ληξιπρόθεσμων οφειλών τους. Οι νυν Διοικήσεις τους σε συνεννόηση με τη Γ.Γ.Α. έχουν καταρτίσει σχέδιο για την εξυγίανση της οικονομικής τους κατάστασης. Πλέον, δεν υπάρχουν οφειλές στα ΕΑΚ Αγίου Κοσμά, Θεσσαλονίκης, Καυτανζόγλειο, Χανίων, Ηρακλείου, Λάρισας, Κομοτηνής, Κέρκυρας, Ναυπάκτου, Σίφνου και τα χιονοδρομικά κέντρα Σελίου και Βασιλίτσας.

Ο ΣΧΟΒ, σε αγαστή συνεργασία με το Εθνικό Χιονοδρομικό Κέντρο Σελίου και στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας χιονιού (World Snow Day 2017), παρουσίασε το Σαββατοκύριακο 15 και 16 Ιανουαρίου μια σειρά από δραστηριότητες στους μικρούς του αθλητές και φίλους!! Οι δράσεις που παρουσιάστηκαν ήταν Αλπικό ski (κατάβαση), cross country/ langlauf ski (σκι δρόμων αντοχής) έλκηθρα και φυσικά ατελείωτο παιχνίδι !!! Στο χιονοδρομικό κέντρο, δέσποζαν παντού τα banner της FIS που διατίθενται μόνο σε επίσημα μέλη του προγράμματος της Διεθνούς Ομοσπονδίας FIS SnowKidz για την προώθηση των χειμερινών αθλημάτων στα παιδιά, όπως είναι και ο  ΣΧΟ Βέροιας.

Πολύ καλό το ξεκίνημα της Σοφίας Ράλλη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Σεν Μόριτζ της Ελβετίας. Τερμάτισε στην 34η θέση στον προκριματικό αγώνα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης. O συνολικός χρόνος της Ελληνίδας πρωταθλήτριας ήταν 2:12.39 και 123,19 βαθμούς FIS και θα εκπροσωπήσει την χώρα μας στην τελική φάση του αγωνίσματος. Οι πρωτάρες σε μεγάλες διοργανώσεις Κατερίνα Τζιούφα και Φανή Μαρμαρέλη τερμάτισαν 49η και 56η αντίστοιχα από 61 αθλήτριες που ολοκλήρωσαν τον αγώνα.