Στην τελική ευθεία για το 5ο Διεθνές Τουρνουά Αναπτυξιακών Ηλικιών Χάντμπολ, το οποίο θα διεξαχθεί στη Βέροια (7-11 Απριλίου). Τον νέο Αστυνομικό Διευθυντή Ημαθίας Χρήστο Σιμούλη και τον νέο Πρόεδρο του ΚΑΠΑ Δήμου Βέροιας Στέργιο Διαμάντη, επισκέφτηκε ο Διευθύνων Σύμβουλος του «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» Δημήτρης Κοτσιώνης. Με τον νέο Αστυνομικό Διευθυντή συζητήθηκαν οργανωτικά ζητήματα που αφορούν την ασφάλεια των αγώνων και ιδιαίτερα των συμμετεχόντων. Στην ατζέντα ήταν επίσης οι μετακινήσεις των ομάδων από τα ξενοδοχεία στα γήπεδα, αλλά και η καθιερωμένη πλέον εκδρομή στη Βεργίνα.

Εντός έδρα ήττα για την γυναικεία ομάδα του Φιλίππου Βέροιας από την ομάδα πολύ ανώτερη της Νέας Ιωνίας. Τελικό σκορ 21-37 με τις φιλοξενούμενες να δείχνουν από την αρχή του παιχνιδιού της διάθεση τους για τη νίκη. Η ομάδα του Ζιβούλοβιτς  μπήκε με δύναμη στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 7-22. Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα του Τσικίνα να μειώνει στο 45' σε 15-28 όμως οι φιλοξενούμενες χωρίς κανέενα πρόβλημα διατήρησαν την διαφορά και πήραν την νίκη

Με ήττα έκλεισε την αγωνιστική σεζόν ο Φίλιππος Βέροιας. Στο φινάλε του πρωταθλήματος αντιμετώπισε στο Αίγιο το τοπικό Σεριφάτο με σκορ 31-26. Όπως δήλωσε και ο προπονητής της ομάδας η έλλειψη κίνητρου σε ένα εντελώς αδιάφορο βαθμολογικά ματς ήταν ένα στοιχείο της αγωνιστικής συμπεριφοράς της ομάδας. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η διαφορά στο σκορ ήταν μικρή και στα τελευταία λεπτά ο Φίλιππος επιχείρησε μια γενική αντεπίθεση μειώνοντας στα δυο τέρματα τη διαφορά.

Στο Δημαρχείο Βέροιας θα πραγματοποιηθεί σήμερα Παρασκευή 7 Απριλίου στις 11:00, η επίσημη συνέντευξη Τύπου του 5ου Διεθνούς Τουρνουά Αναπτυξιακών Ηλικιών «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ». Παρόντες θα είναι ο Δήμαρχος Βέροιας Κώστας Βοργιαζίδης, εκπρόσωπος της Περιφερειακής Ενότητας Ημαθίας, η Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ 2017» Χαρούλα Ουσουλτζόγλου- Γεωργιάδη, ο Β’ Αντιπρόεδρος της Ομοσπονδίας Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος Κώστας Σπυρόπουλος, ο Πρόεδρος του ΚΑΠΑ Δήμου Βέροιας Στέργιος Διαμάντης, ο Γενικός Γραμματέας του Φιλίππου Βέροιας Παναγιώτης Σαράφης, ο εκπρόσωπος του χορηγού επικοινωνίας, του ομίλου Metromedia και Διευθυντής της εφημερίδας Metrosport Βασίλης Μάστορας, η Εθελόντρια- Διευθύντρια του Κέντρου Μέριμνας Ατόμων με Ειδικές Δεξιότητες Μελίνα Δαμιανίδου και η Αντιπρόεδρος του «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ 2017» Κατερίνα Ψωμιάδου.

Ολοκληρώθηκε και η 2η ημέρα του 5ου Διεθνούς Τουρνουά Αναπτυξιακών ηλικιών Χάντμπολ «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» με την ανταπόκριση του κόσμου να είναι πολύ μεγάλη. Φίλαθλοι και πολλές οικογένειες από την Βέροια και τις γύρω περιοχές γέμισαν ασφυκτικά το κλειστό γυμναστήριο για να παρακολουθήσουν τους αγώνες και να στηρίξουν τις προσπάθειες των νεαρών αθλητών. Στο αγωνιστικό σκέλος του τουρνουά, η Εθνική Παίδων στο τρίτο παιχνίδι της, ηττήθηκε 35-25 από την Βοσνία, αλλά παρά την ήττα διατηρεί –έστω και λίγες- ελπίδες για ένα μετάλλιο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε πολλά σουτ από τα έξι μέτρα και φυσιολογικά γνώρισε την ήττα από την Βοσνία, η οποία είναι στην 1η θέση της βαθμολογίας και εκ των φαβορί για το χρυσό.

Η Ομοσπονδία Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος ανακοινώνει την συμφωνία της με την ΕΡΤ3 για την απευθείας μετάδοση του Τελικού του 15ου Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών, αλλά και την πλήρη ειδησεογραφική κάλυψη της διοργάνωσης, η οποία θα διεξαχθεί στο κλειστό Λευκόβρυσης Κοζάνης το Σαββατοκύριακο 25-26 Μαρτίου 2017. Το τρίτο κανάλι της Δημόσιας Τηλεόρασης θα κάνει εκτενή αφιερώματα στην καθημερινή εκπομπή «Ο Κόσμος των Σπορ», πριν την διεξαγωγή του 15ου Final Four, κατά την διάρκεια του από τα δελτία ειδήσεων, αλλά και την επόμενη ημέρα στον απολογισμό της διοργάνωσης.

Με 26-22 επικράτησε ο Φίλιππος Βέροιας της ΑΕΣΧ Πυλαίας στη Θεσσαλονίκης για το πρώτο παιχνίδι του 2017. Η ομάδα της Βέροιας ήταν καλύτερη. Προηγήθηκε στο 25 με 7-8 και έκλρισε το ημίχρονο με 7-11. Στην επανάληψη και παρά την αντίσταση της Πυλαίας, οι παίκτες του Σειρεκίδη δημιούργησαν μια διαφορά 3-4 πόντων την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Έτσι η ομλσδα της Βέροιας βρίσκεται στην 7η θέση με 15 βαθμούς.

Με 37-20 έχασε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του Φιλίππου Βέροιας αντιμετωπίζοντας την αντίστοιχη της ΟΦΝ Ιωνίας για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι παίκτριες του Γιώργου Τσικίνα από το πρώτο ημίχρονο έδειξαν ότι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και βρέθηκαν ήδη από το ημίχρονο να χάνουν με 18-11.

Ο Φίλιππος Βέροιας ανακοινωσε την έναρξη της συνεργασίας με το Νίκο Μάντζο. Ο κ. Μάντζος επιστρέφει το «φυσικό του χώρο» με την ιδιότητα του τεχνικού συντονιστή με αυξημένες αρμοδιότητες. Στις αρμοδιότητές του θα είναι οργανωτικά και αγωνιστικά θέματα της ομάδας χαντμπολ του Φιλίππου Βέροιας, όπως επίσης ο σχεδιασμός και η λειτουργία των τμημάτων ανάπτυξης. Ο Φίλιππος Βέροιας, υποδέχεται και καλωσορίζει το Νίκο Μάντζο στην οικογένεια του Συλλόγου στην οποία άλλωστε πάντα ανήκε.

Με κορυφαίους επιθετικά τους Παπακυπριανού (7 γκολ), Κεδέρη (6 γκολ) και Παπαδιονυσίου (5 γκολ) ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ νίκησε 32-27 τον Φίλιππο Βέροιας και έφτασε τους 18 πόντους στην κορυφή της βαθμολογίας, μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρώτου γύρου στην Handball Premier.