΄Εχασε στο τέλος απο το Ανατόλια ο Φίλιππος (81-70)

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμελλε να είναι και το πιο κρίσιμο για την ομάδα του Φιλίππου Βέροιας που έχασε στην Θεσσαλονίκη από το Ανατόλια με σκορ 81-70 για την 12η αγωνιστική της Β' Εθνικής κατηγορίας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα και ενώ ήταν μπροστά στο σκορ με 59-61 δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει το καταιγιστικό Ανατόλια που με σερί 11-0 κατάφερε να πάρει την νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στους γηπεδούχους οι οποίοι προηγήθηκαν στο 5' με 12-9 και στο 8' ανέβασαν την διαφορά στο +5 (19-14) την οποία και διατήρησαν ως το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φίλιππος αντέδρασε και στο 16' πέρασε μπροστά με 31-36. Στα τέσσερα λεπτά οι πάικτες του Δημήτρη Γκίμα κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 39-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Βεροιώτες παίζοντας καλή άμυνα πήραν στο 26' μια διαφορά +8΄πόντων (47-55), το Ανατόλια στο 28' μείωσε σε 52-57 αλλά ο Φίλιππος έκλεισε το δεκάλεπτο με σκορ 59-61.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Γκαιτατζή έχοντας περισσότερη συγκέντρωση και με ένα σερί 11-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 70-61 στο 35'.  Ο Φίλιππος κόλλησε στο σκορ (για 8 λεπτά !!!! χωρίς καλάθι) ενώ το Ανατόλια με νέο σερί 7-0 έκανε το σκορ 77-61 στο 38'. Το παιχνίδι από εκείνο το σημείο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα του Ανατόλια να παίρνει την νίκη με 81-70.

Δεκάλεπτα : 24-19, 39-41, 59-61, 81-70

Διαιτητές : Φακίτσας - Ξέρας

Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Tσούκας 9(2), Τσιμίδης 2, Βάλλιος 9(2), Παπαδόπουλος Νίκος 6, Κοθράς 11, Γεωργιάδης, Σιόλογκας 23, Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης 6(2).

Ανατολια (Γκαιτατζής): Ζαφειρούδης, Πρωτούλης 7(1), Βρεττάς 3, Σιώπης 12(1), Γαλανίδης 17(4), Μπίλιος 2, Συμεωνίδης 9, Αζίζης, Σταματογιάννης 4, Τζουβάρας 13, Βεργίνης 9, Κοτσάνος 5.