Ψυχάρα ο Φίλιππος απέναντι στην Καρδίτσα (pics)

Κατέθεσαν ψυχή οι παίκτες της ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας οι οποίοι πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο απέναντι στην ανώτερη ομάδα της Καρδίτσας για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνική κατηγορίας. Το συγκρότημα του Δημήτρη Γκίμα αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 10 πόντους διαφορά στην επανάληψη με πιεστική άμυνα και λύσεις στην επίθεση και όλους τους παίκτες να δίνουν την ψυχή τους ροκάνισε την διαφορά με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Βέβαια το αποτέλεσμα μπορεί να ήταν διαφορετικό αν οι διαιτητές σε δυο ολοφάνερες φάσεις (η μπάλα καθαρά άουτ και αμυντικό φάουλ στο τελευταίο τρίποντο του Κοθρά) σφύριζαν σωστά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Καρδίτσα με δυο συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκε στο 2’ με 2-6.  Ο Φίλιππος κατάφερε να ισοφαρίσει δυο λεπτά αργότερα σε 6-6 αλλα ο Τριχόπουλος με νέο σουτ τριών πόντων έκανε το 6-9. Με κύριο αποδέκτη τον Κοθρά ο Φίλιππος προσπαθούσε να παραμένει στο παιχνίδι. Στο 7’ μείωσε σε 12-13 αλλά οι φιλοξενούμενοι με σουτ από την περιφέρεια πήραν διαφορά +9 πόντων στο 9’ (12-21). Οι παίκτες του Γκίμα μείωσαν 16’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου σε 16-21 σκορ με το οποίο και τελείωσε το δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έχοντας  το πάνω χέρι στο 13΄ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +9  ενώ στο 15’ σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Δημήτρης Γκίμας η διαφορά ανέβηκε στο +11 (23-34). Ο Φίλιππος μείωσε στο 17’ σε 27-38 και λίγο αργότερα σε 29-38 με βολές που εκτέλεσε ο Παπαδόπουλος. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να είναι στο +10 (35-45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Γκίμα μπήκε πιο αποφασιστικό  και με σφικτή άμυνα μείωσε στο 24’ σε 48-51 με βολές από τον Παπαδόπουλο και τρίποντο του Σιόλογκα. Οι φιλοξενούμενοι και πάλι πήραν κεφάλι +9 (50-59) στο 26’. Ο Βάλλιος με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 53-59 στο 27’. Ο Κοθράς με σουτ τριών έκανε το 57-60 αλλά η απάντηση της Καρδίτσας ήταν άμεση και λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του δεκαλέπτου με τρίποντο διαμόρφωσε το 57-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος ενώ βρισκόταν πίσω με 57-66, ροκάνισε την διαφορά και με σερι 7-0 μείωσε στο 34’ σε 64-66 με προσπάθειες Θεοδωρίδη και Κοθρά. Για τέσσερα  λεπτά το παιχνίδι διακόπηκε μετά από αψιμαχίες παικτών με τους διαιτητές να μοιράζουν τεχνικές ποινές εκατέρωθεν.  Στο 34’ ο Φίλιππος ισοφάρισε μετά από πολύ ώρα στο παιχνίδι σε 66-66. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 66-68. Ο Φίλιππος έχασε με 5 φάουλ τον Σιόλογκα στο 36’ ενώ ο Κοθράς στο 37’ μείωσε ευστοχώντας στην μια βολή σε 68-69.

Στην συνέχεια μετά την αποτυχημένη προσπάθεια της Καρδίτσας ο Φίλιππος είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά όμως το λάθος στην επίθεση από τον Κοθρά έδωσε την ευκαιρία στον Τριχόπουλο να κεραυνοβολήσει από την γραμμή του τρίποντου το καλάθι της Βέροιας και να γράψει το 68-72.

Ο Κοθράς στην συνέχεια μείωσε σε 70-72 και λίγο αργότερα το σκορ διαμορφώθηκε σε 71-73. Ο χρόνος που απέμενε για το τέλος του παιχνιδιού ήταν 1’.30’’ αλλά ο Κοθράς χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην επίθεση και στην επόμενη προσπάθεια του Φιλίππου οι διαιτητές χρέωσαν τον Θεοδωρίδη με βήματα χάνοντας και πάλι την ευκαιρία ο Φίλιππος για να ισοφαρίσει (1’.18’’ πριν το τέλος). Ο ίδιος παίκτης μείωσε σε 72-73 1 λεπτό πριν το τέλος.

Ο Τριχόπουλος για τους φιλοξενούμενους στην προσπάθεια του να πασάρει,  η μπάλα πέρασε καθαρά την γραμμή του άουτ (οι διαιτητές δεν έδωσαν την παράβαση) καταλήγοντας στα χέρια συμπαίκτη του ο οποίος με σουτ τριών πόντων έκανε το 72-76. Ο Κοθράς 40’’ πριν από την λήξη μείωσε σε 73-76, στην επόμενη φάση έκλεψε την μπάλα επιχείρησε σουτ τριών πόντων υπο πίεση σουτ (καθαρό φάουλ και εδώ οι διαιτητές δεν έδωσαν τίποτα) και στην εκπνοή του αγώνα ο Τριχόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 73-78.

Δεκάλεπτα  : 16-21,  35-45, 57-63, 73-78

Διαιτητές :  Θεοδώρου και Δημάδης

Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Τσιμίδης, Βάλλιος 6(2), Παπαδόπουλος 12, Κόθρας 31(2), Σιόλογκας 9(1), Θεοδωρίδης 12, Σταυριανίδης 3(1).

Καρδίτσα (Ρουμελιώτης): Σκορδάς, Κουρέπης, Πανταζής, Λάκκας, Μαυρογιάννης, Παππάς, Πασσάς, Καμαριώτης, Παπαδόπουλος, Τριχόπουλος, Θέος, Παπάς .