Νίκη του Φιλίππου με 83-72 επι του Πευκοχωρίου (pics & vid)

Μπροστά στους πολλούς "πιστούς" φιλάθλους ο Φίλιππος Βέροιας πέτυχε μια μεγάλη νίκη, μέσα στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας", με αντίπαλο την ομάδα του Πευκοχωρίου στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής της Β΄Εθνικής. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα κάνοντας ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο και έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Κοθρά, Σιόλογκα και Θεοδωρίδη πήρε μια νίκη "χρυσάφι" για την συνέχεια στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι αν και αντέδρασαν στην επανάληψη και ροκάνισαν την διαφορά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καλύτερο

Πολύ δυναμικό το πρώτο δεκάλεπτο για το συγκρότημα του Δημήτρη Γκίμα που πήρε προβάδισμα στο 4’ με 8-2 ενώ παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με ένα σερί 9-1 έκανε στο  6ο λεπτό το 17-3. Οι φιλοξενούμενοι με σουτ από την περιφέρεια ήταν άστοχοι ενώ σε αντίθεση ο Φίλιππος ότι σουτ γινόταν ήταν εύστοχο κλείνοντας το δεκάλεπτο με 21-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το τρίποντο του Σταυριανίδη ανέβασε την διαφορά στο +16 (24-8). Οι φιλοξενούμενοι στο 13’ μείωσαν σε 31-15. Στο 15’ μετά από την πιεστική και πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων ο Κοθράς έκλεψε την μπάλα πάσαρε στον Βάλιο ο οποίος με την σειρά του στον Σιόλογκα ο οποίος έκανε το 33-15.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Θεοδωρίδης ήταν αυτός που με ελεύθερο σουτ αύξησε την διαφορά στο +20 (35-15). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να βρουν λύσεις απέναντι στην πολύ καλά διαβασμένη άμυνα του Φιλίππου. Μείωσαν στο 17’ σε 39-22 αλλά η ομάδα της Βέροιας πιο συγκεντρωμένη πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 45-28.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι με διαφορετικό πρόσωπο και με 4 συνεχόμενα τρίποντα και 2 βολές μείωσαν σε 52-42 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Γκίμα να ζητήσει για πρώτη φορά στο παιχνίδι ταιμ για να δώσει οδηγίες στους παίκτες του. Το πρώτο καλάθι του Φιλίππου ήρθε μετά από 3’ λεπτά από τον Σιόλογκα με βολές σε φάουλ που κέρδισε κάνοντας το 53-42.

Οι παίκτες του Καραμανλή κάλυψαν σταδιακά την διαφορά μιας και οι παίκτες της Βέροιας έχασαν την συγκέντρωση τους και στο 27’ μείωσαν την διαφορά στους 5 πόντους  55-50. Ο Φίλιππος πήρε ανάσα με καλάθια του Σιόλογκα και του Κοθρά που στο 28’ έκανε το 60-53. Στο 29΄η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους +13 με ατομική προσπάθεια του Βάλλιου σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή που δόθηκε στον πάγκο του Πευκοχωρίου για διαμαρτυρία αλλά και το καλάθι που πέτυχε στην συνέχεια ο Σιόλογκας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο μέχρι το 34’ ο Φίλιππος κράτησε την διαφορά των 10 πόντων αλλά οι φιλοξενούμενοι με σουτ από την περιφέρεια μείωσαν στο 34’ σε 68-64 κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι. Με ένα σερι 4-0 από τον Θεοδωρίδη ο Φίλιππος πήρε ανάσα (72-64 στο 35') Στη συνέχεια ο Κοθράς ήταν αυτό που με βολές και ένα τρίποντο έκανε το σκορ 77-66 ξεσηκώνοντας και την κερκίδα. Στα τελευταία λεπτά ο Φίλιππος δεν έχασε την συγκέντρωση του και κράτησε την διαφορά τελειόνοντας το παιχνίδι με 83-72.

Μεγάλη εμφάνιση από Σιόλογκα που πέτυχε 32 πόντους, τον Κοθρά με 20 αλλά και τον Θεοδωρίδη.

Διαιτητές :  Θεοδώρου - Κοϊμτζόγλου

Δεκάλεπτα : 21-8, 47-28, 68-55, 83-72

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας -  Μπλατσιώτης): Τσιμίδης, Τσεσμετζίδης, Βάλλιος 10 (2), Παπαδόπουλος 2, Κοθράς 20 (1), Σιόλογκας 32(1), Θεοδωρίδης 12, Σταυριανίδης 7, Τόκας.

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Καραμανλής): Αμπατζίδης 3(1), Μητσάκης 6 (2), Λεμονάκης 3, Μουρατίδης 22 (5), Μαυρίδης 21, Γαρέζος 3 (1), Κιγμέτογλου 6, Σταύρου 4 (1).