Καρδιοχτύπησε αλλα νίκησε τον Αία ο Φίλιππος (pics)

Ένα δυνατό και συναρπαστικό παιχνίδι, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" ανάμεσα στον Φίλιππο Βέροιας και τον πολύ ανταγωνιστικό Αία Ευόσμου. Οι παίκτες του Γκίμα καρδιοχτύπησαν στο τέλος όταν είδαν να βρίσκονται πίσω στο σκορ με αλλά με περισσότερη ψυχραιμία κατάφεραν και πήραν την νίκη με 64-57 αυξάνοντας τις ελπίδες της παραμονής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Δημήτρη Γκίμα προηγήθηκε στο δεύτερο λεπτό με 5-0  και στο 5’ με 10-5. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα διαδοχικά λάθη των παικτών του Φιλίππου και μείωσαν στο 7’ σε 11-10 και πέρασαν μπροστά με 11-12 λίγο αργότερα. Ο Φίλιππος στη συνέχεια αντέδρασε και με Σιόλογκα και Βάλλιο διαμόρφωσαν το σκορ του δεκαλέπτου σε 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φίλιππος μέχρι και το 15’ είχε τον έλεγχο παίρνοντας μια διαφορά 11 πόντων 29-18. Στο τελευταίο όμως πεντάλεπτο έχασε  την συγκέντρωση του και με αρκετά λάθη έδωσε στους φιλοξενούμενους την ευκαιρία να μειώσουν στο 17’ σε 30-27. Ο Κοθράς με 4 πόντους έδωσε ανάσα ξανά για τον Φίλιππο κάνοντας το 34-27 αλλά οι παίκτες του Αία με πείσμα και πολλά εύστοχα σουτ από την περιφέρεια (συνολικά 9 τρίποντα) κατάφεραν και μείωσαν δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου σε 34-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό για τον Φίλιππο ο οποίος με πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση βρέθηκε πίσω με 39-42 στο 28’ και 41-45 στο 29’. Ο Κοθράς ισοφάρισε 23’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου σε 45-45 αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 45-47.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν για καρδιακούς με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ για να έρθουμε στο 34ο λεπτό όπου με πόντους τους Σταυριανίδη, του Κοθρά και το τρίποντο του Βάλλιου ο Φίλιππος βρέθηκε και πάλι μπροστα με 58-52. Με τρίποντο ο Αίας μείωσε σε 58-55. Ο Φίλιππος στάθηκε εύστοχος και ψυχραιμος στο τέλος και πήρε την νίκη

** Σε λίγο video από την συνέντευξη τύπου και τα τελευταία λεπτά του αγώνα στο κανάλι μας στο youtube http://www.youtube.com/sportorama

Δεκάλεπτα : 18-13, 34-32, 45-47, 64-57

Διαιτητές : Δημάδης και Ελευθεριάδης

Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Τσιμίδης, Τσεσμετζίδης, Βάλλιος 11(2), Παπαδόπουλος, Κοθράς 22, Σιόλογκας 12, Θεοδωρίδης 10, Σταυριανίδης 9(1), Τόκας Αλεξ, Μόρας.

ΑΙΑΣ (Παπαδόπουλος, Ξανθόπουλος): Αμούντζιας, Τσιμπής 10(1), Μπαλτζόπουλος, Καδής 3(1), Δεληγιάννης 1, Σικαλίδης 10, Δεμερτζής, Κόκουρας 8, Σεκαδάκης, Σπύρας 6(2), Τσιακλάγκανος 11(3), Καραμανώλης 8(2)