Ήττα για τον ΑΟΚ απο την Νίκη Βόλου (pics)

Ήττα για τον ΑΟΚ με 60-67 στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" από τη πιο συγκεντρωμένη στο τέλος Νίκη Βόλου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να δίνουν ένα πολύ γρήγορο ρυθμό και να προηγούνται στο 4ο λεπτό με 12-6. Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν τις λύσεις και εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των παικτών του Θωμά Τούσα κατάφεραν να ισοφαρήσουν στο 8' σε 12-12. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ υπερ των γηπεδούχων 14-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι πιο εύστοχοι και στο 12' πέρασαν μπροστά με 14-18. Στην συνέχεια το παιχνίδι μέχρι και το ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ για να τελειώσει το ημίχρονο ισόπαλο με 33-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά και προηγήθηκε με 37-33 στο 22’ και στο 26' με 46-41 στο 26’. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να βρουν τις λύσεις και να παραμέινουν στο παιχνίδι.

Με την έναρξη του τετάρτου δεκαλέπτου η Νίκη Βόλου κατάφερε να περάσει μπροστά με 49-53 και στο 36' ανέβασε το σκορ στο 56-62. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ο ΑΟΚ Βέροιας ήταν άστοχος και στο 39' βρέθηκε πίσω με 59-64 και 60-66 25'' πριν το τέλος.

Δεκάλεπτα: 14-12, 33-33, 49-51, 60-67

ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Τρουμπούκης, Ουσουτζόγλου 2, Σισμάνης 1, Γκανάς, Βλάχος 23 (2), Μαυρίδης 14, Καπνάς, Βοργιατζίδης, Λέφας 3, Μπαρμπαρούσης, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 17 (2).

Νίκη Βόλου (Πρέκας): Διγενής 2, Παπαζήσης, Γεωργίου 2, Αναγνωστόπουλος 2, Καφάσης 2, Κουτίνας 18, Τσαβές 7, Βλήτσιος, Τσώλης 9 (1), Παπακώστας 21, Τοκατλίδης 4.