Νίκησε (86-68) την Νικόπολη ο Φίλιππος (pics)

Αν και «ζορίστηκε» για 30 λεπτά η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα με ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε και πήρε την πολύτιμη νίκη  για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικης.  Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα των φιλοξενούμενων έκανε δυναμικό ξεκίνημα και μόλις στο 2’ να βρέθηκε να προηγείται με 2-7 μετά από τα πολλά λάθη του Φιλίππου. Οι παίκτες του Γκίμα στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 5’ μείωσε σε 9-10 ενώ στο επόμενο λεπτό πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 11-10.

Τα λάθη όμως για τον Φίλιππο συνεχίστηκαν καθώς και η αστοχία σε πολλά εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα η ομάδα της Νικόπολης να περάσει και πάλι μπροστά (13-17 στο 8’) μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου όπου ο Φίλιππος με ένα σερί 6-0 έκλεισε το δεκάλεπτο με 24-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Βάλλιος ανέβασε την διαφορά στο +5 (26-21) με τρίποντο αλλά οι φιλοξενούμενοι με 2-8 πέρασαν και πάλι μπροστά 28-29 στο 14’. Το ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο 39-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 28’ όπου ο Φίλιππος με δυο τρίποντα από Κοθρά και Παραπούρα ξέφυγε με +8 πόντους (58-50). Η διαφορά ανέβηκε στο +11 με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 63-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος δεν άφησε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους και με πολλά εύστοχα  σουτ στην περιφέρεια αλλά και σε συνδυασμό με αστοχία και κούραση των παικτών της Νικόπολης εκτόξευσε την διαφορά στους +21 (73-52 στο 33’). Στην συνέχεια το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Φίλιππο να πετυχαίνει την νίκη με σκορ 86-68

Δεκάλεπτα : 24-21, 39-39, 63-52, 86-68

Διαιτητές : Φουτζήλας και Πράττος

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Μόρας 6, A. Τόκας, Π. Τόκας, Τσεσμετζίδης, Π. Βάλλιος 4, Τσιακλαγκάνος 7(1), Μαρκόπουλος 1, Καβαργύρης, Κόθρας 15(2), Παραπούρας 9(3), Σουτζόπουλος 27(2), Κάνταρκος 17(1)

Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης, Πολίτης): Βαγενάς 11(1), Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 6(2), Σταμούλης, Κακιούζης 15(2), Παπαμιχαήλ 2, Γεωργάκης 2, Νίκας 7(1), Μακρόπουλος 8, Μπάλλας 17.