Επικράτησε ο Φίλιππος (77-60) επι του Ζέφυρου '02

Με 77-60 νίκησε ο Φίλιππος Βέροιας στο ΔΑΚ "Δημήτριος Βικέλας" τον Ζέφυρο '02. Ο Φίλιππος ξεκίνησε νωχελικά το παιχνίδι ο Φίλιππος Βέροιας και βρέθηκε στο 3ο λεπτό να χάνει με 4-8 και στο 10’ με 4-10. Στην συνέχεια με προσπάθειες των Παραπούρα, Σουτζόπουλου, ο Φίλιππος κατάφερε να μειώσει σε 9-10 στο 6’ και λίγο αργότερα πέρασε μπροστά με 17-12 μετά από έξι εύστοχες βολές του Εύθυμη Κοθρά και την ατομική ενέργεια του Καντάρκου στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φίλιππος είχε την κυριαρχία των επιθετικών ριμπάουντ και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του. Το τρίποντο του Βάλλιου αύξησε την διαφορά στο +7 (20-13) στο 12’ ενώ στο 15’ Καβαργύρης με προσωπική ενέργεια και Σουτζόπουλος με τρεις εύστοχες βολές φάουλ που κέρδισε έκανε τυο 27-15. Οι φιλοξενούμενοι όμως έπιασαν στον ύπνο τους παίκτες του Γκίμα και με σερί 2-8 μείωσαν στο 17’ σε 29-23. Ο Φίλιππος όμως διαχειρίστηκε καλά την κατάσταση και διατήρησε την διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 37-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με πίεση σε όλο το γήπεδο και με σουτ από την περιφέρεια να μειώσουν αλλά ο Φίλιππος έβρισκε τις λύσεις και διατηρούσε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα (51-40 στο 27’ και 55-42 στο 28’). Το δεκάλεπτο έκλεισε με   60-46.

Η εικόνα του παιχνιδιού στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε διαστάσεις θριάμβου (64-47 στο 34’ και 67-51 στο 34') με τον Φίλιππο να προσθέτει ακόμη μια νίκη στο ενεργητικό του και να πλησιάζει τον στόχο της ανόδου.

Διαιτητες : Τσουμαχίδης και Δολγύρας

Δεκάλεπτα : 17-12, 40-28, 60-46, 77-60

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Μόρας 2, A. Τόκας, Π. Τόκας, Τσεσμετζίδης, Π. Βάλλιος 9(3), Τσιακλαγκάνος 7(1), Μαρκόπουλος, Καβαργύρης 4, Κόθρας 21(3), Παραπούρας 11(2), Σουτζόπουλος 11, Κάνταρκος 12.

Ζέφυρος (Τσολάκης): Νικολαϊδης , Αλεξανδρίδης Θ. 23(3), Ματενίδης 9, Καναράς, Μαυροματίδης 3, Τσιόγκας 17, Μυστιλιάδης 4, Ουρκέρογλου 4.