Νίκησε και τον Ίκαρο Tρικάλων ο Φίλιππος (pics)

Μια ακόμη σημαντική νίκη, επι του Ίκαρου Τρικάλων, πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ' Εθνική κατηγορίας (3ος όμιλος). Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα σαφώς ανώτερη απο τους φιλοξενούμενους επικράτησε άνετα με 78-65 και διαφένεται στον ορίζοντα η επίτευξη του στόχου της, αυτού της ανόδου στην Β' Εθνική κατηγορία.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου ο Φίλιππος Βέροιας προηγήθηκε με 5-0 αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 7-7 στο 3’. Μέχρι το 7’ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Φίλιππο όμως να παίρνει από εκείνο το σημείο μια διαφορά +8 πόντων την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (30-22)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βεροιώτς ήταν πιο αποφασιστικοί και άνεβασαν την διαφορά στο +11 (37-26 στο 14') και λίγο αργότερα στους +15 (41-26). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν την ομάδα της Βέροιας και με σουτ από την περιφέρεια προσπαθούσαν να παραμείνουν στο σκορ. Το συγκρότημα του Δημήτρη Γκίμα συνέχισε να έχει σταθερό προβάδισμα και να κλείσει το ημίχρονο με 48-34.

Η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους ανέβηκε στους +18 στο 29’ (61-43). Η ομάδα του Μητσιάδη ήταν άστοχη και δεν μπόρεσε να πλησιάσει το σκορ με το δεκάλεπτο να κλείνει με 63-45. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν σε όλο το γήπεδο. Στο 37’ μείωσαν σε 74-61 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Γκίμα να πάρει ταιμ-ουτ ενώ στο 38 η ομάδα των Τρικάλων μείωσε σε 76-65 μετά από συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις της Βέροιας. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Φίλιππος κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά και πήρε μια ακόμη πολύ σημαντική νίκη.

Απών για την ομάδα της Βέροιας ο τραυματισμένος (κάταγμα στην μύτη) Σουτζόπουλος τον οποίο προφύλαξε ο Δημήτρης Γκίμας ενώ πολύ καλή αγώνα έκαναν ο Φώτης Καβαργύρης και ο Ρίζος Καντάρκος ενώ πρώτο σκορερ ο Τσιαγκλάγκανος με 22 πόντους.

Διαιτητες :  Τσούλης και Μαλτέσιος

Δεκάλεπτα : 30-22, 48-34, 63-45, 78-65

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 22(3), Μαρκόπουλος 5(1), Καβαργύρης 4, Κόθρας 20(2), Παραπούρας 7(1), Κάνταρκος 20

Ίκαροι Τρικάλων:( Μητσιάδης) Φούντας Φ. 9(1), Στάνκοβιτς 5(1), Αργύρης Ν 13(9), Μέξης 8, Χατζής 2, Ντούρβας 7(1), Μπαρμπαρούσης 2, Αργύρης Σ. 6, Φούντας Γ 13(1)