«Νάτοι, νάτοι οι πρωταθλητές» (pics & vid)

Με απίστευτο μπασκετικό τσαμπουκά, με τρομερή πίστη στις δυνατότητες της η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας κέρδισε άνετα στο γεμάτο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" την αντίστοιχη ομάδα του Φαίακα Κέρκυρας για την 24η αγωνιστική της Γ' Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος) εξασφαλίζοντας έτσι όχι μόνο την άνοδο της στην Β' Εθνική αλλά και την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι φίλαθλοι του Φιλίππου στο τέλος του αγώνα αποθέωσαν τους παίκτες των Γκίμα - Μπλατσιώτη φωνάζοντας «Να’τοι να’τοι οι πρωταθλητές!» ενώ οι σαμπάνιες άνοιγαν η μια μετά την άλλη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά με τον Φίλιππο να παρουσιάζεται καλύτερος στην άμυνα αλλά άστοχος στην επίθεση χωρίς να σκοράρει άνετα ειδικά από την περιφέρεια (ένα στα έξι τρίποντα). Στο 5’ η ομάδα της Βέροιας προηγήθηκε με 10-5 και στο 7’ 10-9. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 9’ (13-13). Ο Φίλιππος τελείωσε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 17-13.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Δημήτρη Γκίμα βρήκε τα «πατήματα» του και με πραγματικό ηγέτη τον Ευθύμη Κοθρά πήρε διαφορά +15 πόντων στο 16’ (30-15). Το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου για την ομάδα της Βέροιας στο 18’ αφού ο πίνακας έδειξε 39-19 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 42-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κάνοντας ένα εντυπωσιακό σερί 0-10 μείωσαν στο 24' σε 42-31 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Γκίμα να πάρει το πρώτο του ταιμ στον αγώνα. Στην συνέχεια  ο Φίλιππος έπαιξε πιο συγκεντρωμένα και παρόλο τα αντίθετα σφυρίγματα των διαιτητών και τις τεχνικές ποινές που χρέωσαν παίκτες και πάγκο το δεκάλεπτο τελείωσε με 54-39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παραπούρας με σουτ τριών πόντων έκανε το 57-39. Η εξέλιξη του παιχνιδιού στην συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Φίλιππο να διατηρεί την διαφορά ενώ ο τεχνικός του Φιλίππου στα τελευταία λεπτά χρησιμοποίησε τους μικρούς της ομάδας. Το τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών βρήκε παράγοντες, παίκτες και φιλάθλους αγκαλιά πανηγυρίζοντας την άνοδο στην κατηγορία και την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Παρόν στον αγώνα και ο Δήμαρχος Βέροιας κος Βοργιαζίδης Κωσταντίνος και ο πρόεδρος του ΚΑΠΑ Δήμους Βέροιας κος Στέργιος Διαμάντης οι οποίοι και βρέθηκαν εντός του γηπέδου δίνοντας τα συγχαρητήρια τους σε παίκτες, προπονητές και παράγοντες.

Δεκάλεπτα : 17-13, 42-21, 54-39, 71-55

Διαιτητές : Φουτζήλας και Παπαδόπουλος Χ

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Μόρας , Βάλλιος, Τσιακλάγκανος, Κοθράς, Παραπούρας, Σουτζόπουλος, Καντάρκος, Καβαργύρης, Μαρκόπουλος.

Φαίακας Κέρκυρα BC (Κοντογιάννης –Αργαλιάς): Ματενίδης, Νεδέλκος, Χατζόπουλος, Σπιτιέρης, Μακρίδης, Μαγκανάς, Βογιατζής, Α. Περούλης, Πάλλης, Ούστογλου, Αγάθος, Σκούρτης.