Πάλεψε αλλά έχασε απο τον Φαίακα

Την ήττα, με σκορ 70-60, γνώρισε στην Κέρκυρα η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής στην Β’ Εθνική (Βορράς) Η ομάδα της Κέρκυρας ήταν ανώτερη καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης πήρε δίκαια το θετικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα της Κέρκυρας δυσκολεύτηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα και βρέθηκε ακόμα και πίσω στο σκορ στα πρώτα 15' λεπτά, όμως ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά του α' ημιχρόνου και έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενος με 39-36.

Το πρώτο πεντάλεπο της τρίτης περιόδου, όμως, θα αποδεικνυόταν καθοριστικό, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 14-8 σε εκείνο το διάστημα και να αποκτούν διαφορά εννέα πόντων (53-44), με την οποία διαμορφώθηκαν ισορροπίες, που θα αποδεικνύονταν καταλυτικές.

Διαιτητές : Παγώνης και Καρακώστας

Δεκάλεπτα : 24-23, 39-36, 58-51, 50-60

Φαίακας Κέκρυρας (Κοντογιάννης): Γρίψιος, Ματενίδης, Νεδέλκος, Σιώπης, Σπιτιέρης, Πεταλωτής, Περούλης, Νίκας, Μαγκανάς, Ταουσάνης, Χατζόπουλος, Αυγερινός

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος, Σουτζόπουλος, Σισμάνης, Πονόπουλος, Τσιακλάγκανος, Βαλλιος, Κοθράς, Καντάρκος.