Δύσκολη νίκη για τον ΑΟΚ Βέροιας (pics)

Τα βρήκε σκούρα ο ΑΟΚ Βέροιας απέναντι στον Εύαθλο Πολυκάστρου τον οποίο κατάφερε τελικά να νικήσει με 58-49. Παρουσία αρκετού κόσμου στο ΔΑΚ "Δημήτριος Βικέλας" η ομάδα του Ηλιάδη είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού όμως η αστοχία, της στέρησε πολλές φορές την δυνατότητα να ξεφύγει στο σκορ. Η μαχητική ομάδα του Ευαθλου ακολουθούσε στο σκορ με πολύ μικρή διαφορά (10-9 στο 10').

Ο ΑΟΚ προ το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου (17') με σερι 10-0 πήρε σημαντικό προβάδισμα (20-11). Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν λύσεις και με τρίποντο στην λήξη του ημιχρόνου μείωσαν στον πόντο (23-22). Στην επανάληψη ο ΑΟΚ προηγήθηκε και πάλι με 30-24 στο 24" αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να κρατήσει την διαφορά με τους παίκτες του Εύαθλου όχι μόνο να μειώνουν σε 30-29 στο 25' αλλά και να παίρνουν προβάδισμα στο 30' με 38-40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τον ΑΟΚ στο 34' να προηγείται με 46-40 αλλά μετά απο λίγο και πάλι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και με 2-7 μείωσαν σε 48-47. Ο Μαυρίδης με τρίποντο στο 38' έδωσε ανάσα στον ΑΟΚ (51-47) ενώ στο 39' το σκορ έγινε 55-49. Τέλος στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Κασαμπαλής με καλάθι και φάουλ έγραψε το 58-49 δίνοντας την νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 10-9, 23-22, 38-40, 58-49

ΑΟΚ Βέροιας (Ηλιάδης): Τρομπούκης, Ουσουλτζόγλου, Στοϊτσης, Γκάνας, Βλάχος, Μαυρίδης, Καραδήσογλου, Κασαμπαλής, Ιωαννίδης, Καραθανάσης, Χατζηλαμπρινός, Χαραλαμπίδης.