Εντός έδρας ήττα του ΑΟΚ απο την Καλαμπάκα (pics & vid)

Με 73-79 έχασε στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" η ανδρική ομάδα του ΑΟΚ Βέροιας απέναντι στην πιο συγκεντρωμένη ομάδα της Καλαμπάκας. Ο ΑΟΚ έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα και πιάνοντας στον ύπνο τους φιλοξενούμενους προηγήθηκε στο 5' με 14-0. Η συγκέντρωση όμως των γηπεδούχων χάθηκε και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 14-14 στο 7' ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 22-23.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Η ομάδα της Καλαμπάκας βρέθηκε να προηγείται στο 20' με 40-43. Στο 27' το σκορ έγινε 50-51 και ο λίγο αργότερα ο ΑΟΚ ισοφάρισε σε 54-54. Οι παίκτες της Καλαμπάκας πιο συγκεντρωμένοι στο 30΄ πέρασαν μπροστά με 54-59. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του ΑΟΚ μετά από συνεχόμενες διαμαρτυρίες για λάθος σφυρίγματα των διαιτητών βρέθηκαν να χρεώνονται με τεχνικές ποινές δίνοντας την ευκαιρία στην Καλαμπάκα να πετυχαίνει πόντους από τις βολές.

Στα τελευταία λεπτά ο ΑΟΚ δεν κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν την νίκη με 73-79.

Δεκάλεπτα: 22-23, 40-43, 54-59, 73-79