Νίκη του Φιλίππου επι του Έσπερου Λαμίας (pics)

Την νίκη με 67-57 πέτυχε στο ΔΑΚ "Δημήτριος Βικέλας" η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας για το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής κατηγορίας. Αν και η ομάδα του Γκίμα έφτασε να προηγείται ακόμη και με 21 πόντους στο τέλος η απουσία του Κοθρά αλλά και τα πολλά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν και να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι.

Νωχελικά ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-4 στο 1’. Οι Βεροιώτες ισορρόπησαν  το παιχνίδι και ισοφάρισαν στο 3ο λεπτό σε 4-4. Στο 6’ ο Φίλιππος ήταν πίσω στο σκορ με 7-8 αλλά με ένα εντυπωσιακό σερί (18-2) και το φανταστικό buzzer beater του Ευθύμη Κοθρά έκλεισε το δεκάλεπτο με 25-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γκίμα συνέχισε να έχει το πρώτο λόγο στο παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν να μην μπορούν να βρουν λύση.  Στο 17’ το σκορ έγινε 39-18 και στο 19’ 41-22. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 43-27.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και εκμεταλλευόμενοι την χαλάρωση των γηπεδούχων μείωσαν στο 24’ σε 47-35. Η διαφορά των 21 πόντων του πρώτου μέρους εξανεμίστηκε στο 25’ όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο  49-41.  Η «κοιλιά» για την ομάδα της Βέροιας συνεχίστηκε και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμη περισσότερο 51-44 στο 26’.  Οι παίκτες του Γκίμα κατάφεραν και «φρέναραν» το ξέσπασμα των παικτών του Σοφογιάννη, ο οποίος στο 29’ δέχτηκε την τεχνική ποινή των διαιτητών σε ώρα ταιμ και ενώ συνέχισε να διαμαρτύρεται. Το σκορ του δεκαλέπτου 61-48.

Με τον Κοθρά να παίζει με 4 φάουλ από το τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Έσπερου στο 32’ πλησίασε και πάλι στο σκορ  (61-53). Στο 35’ Ο Κοθράς έκανε το 5ο φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο.  Η άμυνα των γηπεδούχων έγινε πιο πιεστική , η διαφορά όμως διατηρήθηκε και η ομάδα της Βέροιας πήρε την νίκη με 67-57.

Διαιτητές : Λόρτος και Γραικός.

Δεκάλεπτα : 25-10, 43-27, 61-48, 67-57

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 4, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος, Τσιακλάγκανος 13(3), Γιαντσιδιώτης, Καβαργύρης 2, Κοθράς 10(2), Παραπούρας 12(3), Σουτζόπουλος 15, Καντάρκος 11

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίακοβιτς, Ρούζιος 12(2), Μπερτσιμάς, Πάππος, Κατσαρές 9(1), Παπανικολάου , Φύκας 12(1), Αργύρης , Παπαργυρόπουλος 16(1), Μάντζουκας, Τεπετίδης 8, Ολύμπιος