Άνετη νίκη για τον Φίλιππο Βέροιας απέναντι στον Φαίακα

Εύκολο απόγευμα για του παίκτες του Φιλίππου Βέροιας που με τελικό σκορ 71-57 νίκησε τον Φαίακα Κέρκυρας για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κατά την διάρκεια του παιχνιδιού με τους 7 (!!!!) παίκτες του Φαίακα να προσπαθούν αλλά ταυτόχρονα να μην δείχνουν πάθος στον αγώνα λόγο των τελευταίων εξελίξεων στην ομάδα τους.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου ο Φαίακας προηγήθηκε με 0-3 και 3-5 δείχνοντας πιο μαχητικός αλλά οι παίκτες του Φιλίππου ανέβασαν την απόδοση τους και στο 7’ με τρίποντο του Παραπούρας μπήκαν μπροστά στο σκορ με 11-8. Ακολούθησε το τρίποντο του Κοθρά και η ατομική ενέργεια του Σουτζόπουλου για να γίνει το σκορ 16-9. Οι φιλοξενούμενοι χωρίς λύσεις απλά υποδέχονταν τα καλάθια των γηπεδούχων με το σκορ γρήγορα να ξεφεύγει (24-13 στο 9’). Το δεκάλεπτο τελείωσε με 24-15

Ο Βασίλης Βάλλιος ανέβασε κι άλλο την διαφορά στο 12’ (27-15). Οι παίκτες του Φιλίππου απέκτησαν πλήρως την κυριαρχία του παιχνιδιού μιας και οι παίκτες της αντίπαλης ομάδες δεν έδειχναν την διάθεση να κυνηγήσουν το παιχνίδι. Στο 13ο λεπτό είχαμε double σκορ 30-15 και στο 15’ το 35-16. Το ημίχρονο τελείωσε με 37-26.

Η ομάδα του Γκίμα δεν ξεκίνησε καλά το τρίτο δεκάλεπτο και με πολλά λάθη στην επίθεση και τα συνεχόμενα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες του Φαίακα να μειώσουν σε 41-34 στο 25’.  Η ομάδα της Βέροιας ισορρόπησε το παιχνίδι και με ψυχραιμία του Ευθυμη Κοθρά και τα τρίποντα του Βασίλη Βάλλιου ανέβασε και πάλι  την διαφορά (55-39 στο 29). Το δεκάλεπτο τελείωσε με 58-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ο Φίλιππος στο 34’ πήρε διαφορά 20 πόντων (64-44) και ουσιαστικά κλείδωσε το παιχνίδι με τελικό σκορ 71-57.  Ο Δημήτρης Γκίμας στο τελευταίο τετράλεπτο χρησιμοποίησε στο παιχνίδι τους Πονόπουλο, Καβαργύρη, Τσεσμετζίδη και Γιαντσιδιώτη.

Δεκάλεπτα : 24-15, 37-26, 58-41, 71-57

Διαιτητές : Σιμητόπουλος και Κοϊμτζόγλου

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζιδης 4, Σισμανης, Πονοπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βαλλιος 18(6/7), Τσιακλαγκανος 9(1), Καβαργυρης, Κοθρας 19(2), Παραπουρας 13(2), Σουτζοπουλος 6, Κανταρκος.

Φαίακας Κέρκυρας (Ματενίδης): Κατέχης, Γρίψιος 8, Ματενίδης, Νεδέλκος, Σιώπης 10(2), Σπιτιέρης, Πεταλωτής 15(1), Νίκας 15(2), Ταουσάνης 9