"Πολύ σκληρός για να πεθάνει" ο Φίλιππος Βέροιας (pics & vid)

Στα τελευταία δυο λεπτά κρίθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στον Φίλιππο Βέροιας και την ομάδα των Φαρσάλων, σε ένα δυνατό παιχνίδι που ικανοποίησε τους πολυπληθείς φιλάθλους, και από τις δυο ομάδες, που βρέθηκαν στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας". Η ομάδα του Γκίμα έχοντας για μια ακόμη φορά σε πολύ καλή ημέρα τον Ευθύμη Κοθρά και παίζοντας πολύ καλή άμυνα μπόρεσε και πήρε άλλη μια μεγάλη νίκη με 71-63.

Αμφίρροπα ξεκίνησε το παιχνίδι με τις ομάδες να είναι ισόπαλες στο 3' με 6-6. Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές Γκιουλέκα και Δέσπο προηγήθηκαν στο 5’ με 8-11 αλλά η ομάδα του Γκίμα απάντησε με τον Καντάρκο που με γκολ-φάουλ ισοφάρισε σε 11-11 ένα λεπτό αργότερα.  Τα Φάρσαλα με πόντους 2-7, πήραν μια διαφορά στο 8’ (13-18) αναγκάζοντας τον Γκίμα να πάρει ταιμ. Ο Κοθράς "μίλησε" και με δυο συνεχόμενα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό μείωσε σε 19-20, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πιο δυνατό με τον Φίλιππο να μπαίνει μπροστά στο σκορ με 24-20 στο 12’. Γρήγορα οι γηπεδούχοι με 0-6 έκαναν το 24-26. Ο Φίλιππος με σουτ από την περιφέρεια πήρε και πάλι προβάδισμα με 37-30 στο 18’ αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον τεχνικό της ομάδας των Φαρσάλων κο Φόρο να πάρει το πρώτο του ταϊμ.  Οι  φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν 15’’ πριν το ημίχρονο σε 37-35. Ο Φίλιππος στην τελευταία επίθεση δεν σκόραρε, το σκορ παρέμεινε ίδιο και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στην  έναρξη της τρίτης περιόδου δυο λάθος επιθέσεις των φιλοξενούμενων έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες του Γκίμα να ξεφύγουν στο σκορ με 41-35. Λίγο αργότερα ο Παραπούρας από την γραμμή του τρίποντου ανέβασε την διαφορά στο +8 κάνοντας το 46-38.  Στο 29’ το σκορ έγινε 51-42 για την ομάδα του Γκίμα η οποία με πολύ καλή άμυνα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο  σε 51-47 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι παίκτες των Φαρσάλων, χωρίς να το βάζουν κάτω, μείωσαν σε 55-52 στο 32’. Στο 34 τα Φάρσαλα μείωσαν σε 55-54 και πέρασαν μπροστά με 55-59 στο 35’ αλλάζοντας τα δεδομένα του παιχνιδιού (με σερι 0-12 !!!!).  Ο Καντάρκος με ψυχραιμία μείωσε σε 57-59 με βολές. Το ίδιο έκανε και ο Ευθύμης Κοθράς μειώνοντας σε 59-61 ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης έκλεψε την μπάλα και ισοφάρισε σε 61-61. Από εκεί και πέρα ο παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Φίλιππο να παραμένει πιο ψύχραιμος και εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην επίθεση των φιλοξενούμενων πήρε την μεγάλη νίκη με 71-63.

Σε λίγο video από τα τελευταία λεπτά του αγώνα

Διαιτητές : Σιταρίδης - Αγραφιώτης

Δεκάλεπτα : 19-20, 37-35, 51-47, 71-63

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζιδης, Σισμανης 5(1), Πονοπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βαλλιος 3(1), Τσιακλαγκανος 3, Καβαργυρης, Κοθρας 37(5), Παραπουρας 8(2), Σουτζοπουλος 6, Κανταρκος 9.

Φάρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 8, Χαιρετίδης 2, Αναγνωστόπουλος 6(2), Τσιόγκας, Συνετός 2, Τοπουζίδης 17(3), Γκιουλέκας 19, Δέσπος 6, Φιλιππόπουλος 4