Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Στην παράταση έχασε ο Φίλιππος απο το Αγρίνιο (89-85)

Παράταση χρειάστηκε για να αναδειχθεί ο νικητής ανάμεσα στην ομάδα του Αγρινίου και του Φιλίππου Βέροιας στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού τελείωσε με σκορ 78-78 ενώ στην παράταση το Αγρίνιο κατάφερε και πήρε τους βαθμούς της νίκης με 89-85.

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα μετά απο ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο να προηγηθεί στο 10 με 15-28. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι μείωσαν και πήγαν στα αποδυτήρια με ένα πόντο διαφορά (41-42). Στην τρίτη περίοδο οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τον Φίλιππο στο 30' να προηγείται με 65-66. Η τελευταία περίοδος ήταν δραματική με τον Φίλιππο να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση (78-78 κ.α) όπου και εκεί η νίκη κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο ότι ο Φίλιππος έπαιζε για μια ακόμη φορά χωρίς Κοθρά, Παραπούρα και Παπαδόπουλο καθώς είχαν αποβληθεί με 5 φάουλ.

Πρώτος σκόρερ για τον Φίλιππο ο Ρίζος Καντάρκος ο οποίος σημείωσε 21 πόντους με 3 τρίποντα ενώ από πλευράς γηπεδούχων οι Γκρέκας και Τασόπουλος που σημείωσαν 20 πόντους ο καθένας.

Δεκάλεπτα: 15-28, 41-42, 65-66, 78-78, 89-85

Διαιτητές: Τσιαπλής - Κατωτικίδης

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 20, Μπερερής 3, Μιχάλογλου 4, Καπινιάρης 18(1), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 20(1), Μήτσου 16(4), Ψαράς 8, Σαπλαούρας, Σταμίρης.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 2, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος 14(3), Τσιακλάγκανος 5, Καβαργύρης, Κοθράς 21(2), Παραπούρας 10(2), Σουτζόπουλος 12(1), Καντάρκος 21(3).