Καρδιοχτύπησε στο τέλος ο Φίλιππος (79-76)

Με την παρουσία πολλών οπαδών που βρέθηκαν στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" ο Φίλιππος Βέροιας πήρε την νίκη απέναντι στην μαχητική ομάδα της Γέφυρας για την 28η αγωνιστική της Β' Εθνικής κατηγορίας. Αν και η ομάδα της Βέροιας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλο το παιχνίδι η Γέφυρα κατάφερε στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού να απειλήσει τον Φίλιππο που όμως με τις βολές του ψύχραιμου Φαίδων Παραπούρα πήρε την νίκη με 79-76.

Με τις δυο ομάδες να ξεκινούν νευρικά, το πρώτο καλάθι του αγώνα ήρθε για τον Φίλιππο στο 3’ κάνοντας το 2-0. Η αστοχία και από τις δυο πλευρές συνεχίστηκε και στο 5’ η ομάδα του Γκίμα προηγήθηκε με 6-3 και 9-4 στο 7’ με τρίποντο του Βάλλιου αναγκάζοντας την Γέφυρα στο πρώτο ταϊμ. Οι φιλοξενούμενοι με 4-7 κατάφεραν και μείωσαν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 13-11.

Η Γέφυρα ισοφάρισε 13-13 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Ευθύμης Κοθράς όμως με γκολ φάουλ έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα της Βέροιας με 16-13. Η ομάδα της Γέφυρας ισοφάρισε και πάλι στο 14’ σε 25-25. Στο 17' και πάλι ο Κοθράς με δυο υπέροχες ατομικές ενέργειες, άδειασε την άμυνα της Γέφυρας και έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του κάνοντας το 34-28. Η ομάδα του Γκίμα διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το οποίο τελείωσε με σκορ 38-33.

Ο Φαίδων Παραπούρας με δυο σουτ από την περιφέρεια ανέβασε την διαφορά στους +10 (46-36) στο 24’.  Η Γέφυρα εκμεταλλεύτηκε τις λάθος επιθέσεις των παικτών του Γκίμα και μείωσε σε 48-44 στο 26’.  Στα επόμενα δυο λεπτά η ομάδα του Γκίμα παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ ανέβασε την διαφορά στο +13 (59-46) και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 60-51.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τον Φίλιππο να έχει τον πλήρη έλεγχο μέχρι το 34’ όπου δυο συνεχόμενα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 68-62. Στο 35’ ο Παραπούρας με τρίποντο έκανε το 71-62.  Η Γέφυρα κυνηγούσε το σκορ και 2 λεπτά πριν το τέλος μείωσε σε 75-70 και στο 39' σε 77-76. Η ψυχραιμία όμως του Φαίδων Παραπούρα στις βολές έδωσε την νίκη στον Φίλιππο με τελικό σκορ 79-76.

Διαιτητές : Γερακίνης και Παζώλης

Δεκάλεπτα : 13-11, 38-33, 60-51, 79-76.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 10, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης 2, Πονόπουλος 2, Βάλλιος 3(1), Τσιακλάγκανος 8(1), Καβαργύρης, Κοθράς 20 (14 ασίστ), Παραπούρας 21(4), Σουτζόπουλος, Καντάρκος 12.

ΚΣ Γέφυρας (Παραδάς- Χρήστου) : Πουλιανίτης, Καραγιαννάκης. Ψευτογκάς 3(1), Βούλτσος, Καταβαίνης, Αποστολίδης 17(2), Ζιάκας 19(3), Κουτουξίδης 6, Σιώμος 13, Ευσταθιάδης, Κοτσάνος 11, Παπαδόπουλος 3(1)