Επικράτησαν οι γυναίκες του Φιλίππου Βέροιας επι του Μ. Αλέξανδρου

Ύστερα από έναν αγώνα που είχε δυο όψεις, ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε στον χθεσινό αγώνα επί του Μ. Αλεξάνδρου Γιαννιτσών με 23-21. Το α’ ημίχρονο θύμιζε ήρεμο Σαββατιάτικο απόγευμα με τις δυο ομάδες να έχουν μέτρια απόδοση σε ένα νωθρό ρυθμό. Η εικόνα αυτή βόλευε τις φιλοξενούμενες οι οποίες είχαν το προβάδισμα στο σκορ και το ημίχρονο έληξε 9-9. Η επανάληψη επιφύλαξε εντελώς άλλες συγκινήσεις για τους φιλάθλους που απόλαυσαν έναν πολύ ωραίο αγώνα.

Ο Φίλιππος μπήκε με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο γήπεδο δίνοντας γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι τον οποίο ακολούθησαν μέχρι τα μισά του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενες οι οποίες κατόρθωσαν μέχρι εκείνο το σημείο να διατηρήσουν το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο δεν ξεπέρασε τη διαφορά του ενός γκολ.

Από το 40΄ και μετά τα κορίτσια του Γιώργου Τσικίνα πήραν το προβάδισμα και μπήκαν στη θέση του οδηγού. Ο Φίλιππος Βέροιας στο β’ ημίχρονο “έδεσε” την άμυνα δίνοντας τη δυνατότητα στην Ανθίτση να βρίσκει περισσότερους χώρους, Λούρη και Νούσια δυνάμωσαν τον Φίλιππο αμυντικά και έδωσαν ταχύτητα στην επίθεση, και όλες οι άλλες παίκτριες διαμόρφωσαν ένα σύνολο που φυσιολογικά έφτασε στην τελική επικράτηση.

Η ομάδα των Γιαννιτσών πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος παρουσιάζοντας ένα αξιόμαχο σύνολο.

Ικανοποιημένος ως ένα σημείο δήλωσε ο τεχνικός του Φιλίππου Βέροιας Γιώργος Τσικίνας μετά την σημερινή νίκη της ομάδας του επι του Μ.Αλέξανδρου Γιαννιτσών. Τόνισε πως η ομάδα του όταν έβγαλε ενέργεια και έδειξε θέληση πήρε το «πάνω χέρι» στην αναμέτρηση και πήρε τη νίκη. Τέλος, ανέφερε πως κρατά το αποτέλεσμα, όμως έχει ακόμα πολλά να διορθώσει.

Αναλυτικά όσα ανέφερε στο e-handball.gr: «Δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το σημερινό παιχνίδι. Δεν είχαμε μεγάλη διάρκεια στο καλό μας παιχνίδι και την απαιτούμενη ενέργεια. Όταν βγάλαμε την ενέργειά μας, κλείσαμε την άμυνα και δείξαμε ότι θέλουμε τη νίκη. Αυτό το κομμάτι καθόρισε το αποτέλεσμα. Τα κορίτσια έδειξαν ψυχραιμία στο τέλος. Κρατάμε τους δύο βαθμούς και έχουμε να βελτιώσουμε πράγματα. Θέλω ένα συνδυασμό καλού παιχνιδιού και νίκης. Η σημερινή νίκη απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο μας δίνει ψυχολογία».

Πηγή : e-handball.gr

Φίλιππος Βέροιας (Τσικίνας): Νάτσο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου (1), Ντόβα, Γιαννοπούλου (2), Ανθίτση (5), Καραχαρίση (3), Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου (1), Ζουμπουλίδου, Γεωργιάδου, Θεοδοσοπούλου Σ., Νούσια (4), Λούρη (6), Πιτούλια

Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Ταρινίδης): Πιριτίδου, Μαντζίρη, Ανδρίτσου (7), Πλιόγκα, Αναστασίου (5), Παντζαρτζή, Παύλου (3), Λαζαρίδου, Τρελοπούλου, Βασιλειάδου (3), Πιπιλακίδου, Τροχίδου Χ., Τροχίδου Ε. (4), Ζιάκα, Τομίδου, Παπαδοπούλου.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-2, 3-5, 5-5, 7-7. 9-9 (ημ.), 11-12, 14-15, 18-17, 19-18, 19-19, 23-21