Την ήττα με 0-1 γνώρισε στην πρεμιέρα η Βέροια

Με γκολ του Καλογέρη στο 90' η Βέροια ηττήθηκε με 0-1 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από τον Απόλλωνα Πόντου. Η Βέροια αν και ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος μια αδράνεια στην άμυνά της τρία λεπτά πριν το τέλος ήταν αρκετή για να δεχθεί γκολ σε ένα ματς που έδειχνε ότι θα τελειώσει χωρίς νικητή.

Στο πρώτο ημίχρονο η Βέροια ήταν καλύτερη. Στο 3’ είχε την πρώτη της ευκαιρία με σέντρα σουτ του Ρούνεϊ που έδιωξε ο Καλογεράκης ενώ στο 13’ έκανε πάλι αισθητή την παρουσία της στην αντίπαλη περιοχή. Μετά από κόρνερ, ο Σουλιώτης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 18’ ο Αμαραντίδης ανέτρεψε τον Μπαστιάνο μέσα στην περιοχή αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε να υποδείξει το πέναλτι. Στο 23’ ο Μπαστιάνος πάλι, έπιασε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Καλογεράκης μπλόκαρε. Ο Απόλλωνας πάτησε με αξιώσεις περιοχή μόνο μια φορά. Στο 41’ η μπάλα στρώθηκε στον Βεργώνη, αλλά οι αμυντικοί της Βέροιας μπλόκαραν το σουτ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για γκολ στο 50’  όταν ο Καπίας έβγαλε μόνο τον Μπρίτο αλλά ο τερματοφύλακας της Βέροιας μπλόκαρε το πλασέ του τελευταίου. Παρά την υπεροχή του Απόλλωνα, η Βέροια άγγιξε το γκολ στο 68’. Σε μια αντεπίθεση, ο Μπλέτσας έβγαλε μόνο τον Δόρη, ο τελευταίος είδε τον Καλογεράκη εκτός εστίας και προσπάθησε με ψηλοκρεμαστό σουτ να τον «κρεμάσει» αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις, μετά από φάουλ του Μπαστιάνου, ο Σουλιώτης έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Στεφούλης, Μωϋσιάδης)

ΒΕΡΟΙΑ (Χαραλαμπίδης): Γιαγκιόζης, Κοζάκης, Σουλιώτης, Δαμιανάκης, Καψάλης, Λάσκαρης, Μπλέτσας (87’ Ζυγκερίδης), Λίταινας (73’ Νύκταρης), Μπαστιάνος, Βάλις (62’ Δόρης), Ρούνεϊ Βανκεβάι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Αμαραντίδης, Καπίας (56’ λ.τ. Καλογέρης), Σαμαράς, Γεωργιάδης, Συμελίδης, Ν' Λουντούλου, Καλαϊτζίδης, Βεργώνης, Χασομέρης, Μπρίτο (72’ Κυβελίδης).