Νίκη της Βέροιας (1-3) επί του Απόλλων Λάρισας

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε η Βέροια, επικρατώντας του Απόλλωνα Λάρισας, στο Αλκαζάρ, με 3-1, αφήνοντας πίσω την ήττα της πρεμιέρας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο καθάρισε η ομάδα της Ημαθίας  την υπόθεση νίκη, αξιοποιώντας τη μεγαλύτερη εμπειρία της και το γρήγορο γκολ που αποδιοργάνωσε τους Λαρισαίους. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι, με τον Κώστα Μαργαρίτη στον πάγκο τους, δεν κατάφεραν να πάρουν τους πρώτους τους βαθμούς, παρά την, κατά διαστήματα, υπεροχή τους.

Μόλις στο 9’, οι «Βασίλισσα» άνοιξε το σκορ, με το Μπαστιάνο να βγαίνει τετ α τετ, με τον Κραβαρίτη και έστειλε τη μπάλα με πλασέ στα δίχτυα. Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε περισσότερες συγκινήσεις. Ο Απόλλων, προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Γιαγκιόζη. Στο 48’, ο Αγρόδημος, απείλησε με σουτ, το οποίο, όμως πέρασε άουτ. Οι παίκτες του Απόστολου Χαραλαμπίδη, κρατούσαν με άνεση το μηδέν, παρά την υπεροχή των γηπεδούχων.

Η ανωτερότητα του Απόλλωνα απέδωσε καρπούς στο 71’. Ο Τσιλούλης, που είχε περάσει πριν λίγα λεπτά στο γήπεδο, ισοφάρισε σε 1-1, με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μαυριά. Στο 81’, η Βέροια, πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με σκόρερ το Δαμιανάκη. Δημιουργός ο Μπαστιάνος, σκόρερ του πρώτου τέρματος των «κυανέρυθρων». Στο 93’, μπήκε και το κερασάκι στην τούρτα. Ο Ρούνεϊ Βανκεβάι, εκμεταλλεύτηκε το χώρο που άφησαν οι παίκτες του Απόλλωνα, έφυγε στην αντεπίθεση, πλάσαρε και έγραψε το τελικό 1-3.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Μαργαρίτης): Κραβαρίτης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Β. Ανδρέου, Χατζής, Σουλίδης (68’ Τσιλούλης), Αγρόδημος, Σαχινίδης, Καρακατσάνης, Μαυριάς

ΒΕΡΟΙΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιαγκιόζης, Κοζάκης, Δαμιανάκης, Καψάλης , Λάσκαρης, Σουλιώτης, Μπλέτσας, Λίταινας (70’ Νύκταρης), Ουνγιαλίδης (65’ Βάλις), Μπαστιάνος, Βανκεβάι Διαιτητής: Ρούσης ( Θεσσαλίας)