Πρόκριση στο κύπελλο για την Βέροια, 3-0 επι του Λεβαδειακού

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου προκρίθηκε η Βέροια κερδίζοντας στον χθεσινό αγώνα τον Λεβαδειακό με 3-0. Η Βέροια παρότι είχε απέναντι της μία ομάδα που πέρσι ακόμη έπαιζε στην Σούπερ Λίγκα αλλά και τον βαρύ αγωνιστικό χώρο , παρουσίασε μία πολύ καλή εικόνα σε όλες της τις γραμμές. Μπορεί στο α' ημίχρονο να μην πέτυχε κάποιο γκολ αν και το δικαιούταν αφού έχασε εκπληκτικές ευκαιρίες με τους Κανούλα, (1' λεπτό) Πέντα(14')  και τον Χαντζάρα στο 19'.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία να προηγηθούν όταν κεφαλιά του Ιωαννίδη από κοντά απέκρουσε πάνω στην γραμμή ο Πεταυράκης σώζοντας την εστία της Βέροιας από βέβαιη παραβίαση. Στην επανάληψη η Βέροια με πολλές δυνάμεις και πολύ καλή ανάπτυξη με τις κάθετες πάσες του Πέντα δημιούργησε αναστάτωση στην άμυνα του Λεβαδειακού. Έτσι δεν άργησε να έρθει το πρώτο γκολ πάλι με εκτελεστή τον Αλμπέρτο Σιμόνι στο 52' λεπτό.

Στο 61' λεπτό έγινε το 2-0 όταν ο Κανούλας έπιασε δυνατό σουτ απέκρουσε ο τερματοφύλακας αλλά ο επερχόμενος Πέντα σκόραρε. Το 3-0 ήρθε στο 71' με την μακρινή πάσα του Βεργώνη (κάτω από την μεσαία γραμμή)... στον Πασά που με πλασέ έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα στα δίκτυα του Λεβαδειακού.

ΒΕΡΟΙΑ: Βοσνιάδης, Μουχάλης, Πεταυράκης, Στάμου, Μαραγκός, Πολύζος, Βεργώνης (74' Μπλέτσας), Πέντα (78' Ζούρκος Ν.), Χαντζάρας (68' Πασάς), Κανούλας, Σιμόνι.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Κοκκαλάς, Αργυρόπουλος, Παντελίδης, Λιάγκας, Φυτανίδης, Μητρόπουλος, Κοζορώνης (66' Μακρής), Συμελίδης, Εν' Νομό (66' Χατζηλάμπρος), Ορφανίδης (46' Καστιγιόν), Ιωαννίδης.