Super User

Super User

Κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση ο Σ.Ο. Βέροιας κατάφερε να τερματίσει στην 6η θέση του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Σκακιού Κεντροδυτικής Μακεδονίας που διοργανώθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία στην πόλη της Πτολεμαΐδας.

Την ομάδα που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μινσκ (23-28/6), ανακοίνωσε η ομοσπονδία. Η ευρωπαϊκή ομοσπονδία με τη συμμετοχή της στη διοργάνωση θα έχει την ευκαιρία να εφαρμόσει για πρώτη φορά σε επίπεδο εθνικών ομάδων το νέο της δημιούργημα, το περίφημο DNA.

Μετά το τέλος του αγώνα Φίλιππος Βέροιας – Ελευθερούπολη οι δυο προπονητές των ομάδων έκαναν δηλώσεις στους δημοσιογράφους. Αναλυτικά τα όσα είπαν στο παρακάτω video :

Τετάρτη, 22 Μαΐου 2019 09:24

Δύσκολη νίκη για τους OKLAΧΩΜΑ

Την Δευτέρα 20 Μαιου έγινε ένα βραδινό παιχνίδι στο κλειστό του 2ου γυμνασίου όπου βρήκε νικητές έστω και δύσκολα τους OKLAΧΩΜΑ απέναντι στους Αχθος Αρουρης με σκορ 55-30. Ξεκινωντας καλά στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπεκιαριδη κατάφερε να πάρει κεφάλι στον αγωνα από την αρχή. Ενα κάκιστο επιθετικά 2ο δεκάλεπτο όμως άρχισε να φέρνει σύννεφα πάνω από τον πάγκο.

Ο ΦΟ Αριδαίας κατέκτησε το πρωτάθλημα της Α ΕΚΑΣΚΕΜ αφού στον δεύτερο τελικό που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" νίκησε με 68-70 τους Αετούς Βέροιας. Παρά το κακό ξεκίνημα των Αετών, η τρίτη περίοδος είχε τελείως διαφορετική εικόνα, με τους Ημαθιώτες να αλλάζουν τη ροή.

Ένα τρομερό παιχνίδι διεξήχθη εχθές Παρασκευή 17 Μαΐου στο κλειστό γήπεδο του Προμηθέα βρίσκοντας νικήτρια με ανατροπή του σκορ την ομάδα των nJOYers με σκορ 54-60 ενάντια στους Φουφουτος. Δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι ή ομάδα του Μωυσιαδη και με δαιμονιώδη ρυθμό χαρης στον Τσιμτσιριδη και τον Πανταζή πήρε κεφάλι στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο. Συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο έφτασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 14 πόντων, κια έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 6 πόντους. Ο Dimitris Vyzas έδωσε σουτ από μακριά, ο Γαλανουδης πάλεψε με τα θηρία στην ρακέτα αλλά επήλθε η κούραση λόγω και των 2 σημαντικών απουσιών της ομάδας και επηλθε η ήττα.

Με τον κίνδυνο ακύρωσης του αγώνα ξεκίνησε η 19η δεξιοτεχνία αυτοκινήτου που διοργάνωσε η Λέσχη Αυτοκινήτου Βέροιας μετά από 10 χρόνια αποχής από την συγκεκριμένη κατηγορία αγώνων και αυτό γιατί υπήρξε διένεξη μεταξύ της διοργανώτριας λέσχης, του Δήμου Βέροιας και της αστυνομίας ως προς τη χρήση του χώρου, της άδειας που είχε δοθεί για την διοργάνωση και τις παράλληλες εκδηλώσεις που υπήρχαν σε εξέλιξη στο Δ.Α.Κ «Δημήτριος Βικέλας»

Στο τέλος του παιχνιδιού η Ελευθερούπολη "εκτέλεσε' με καταιγισμό τριπόντων από την περιφέρεια τον Φίλιππο, ο οποίος παρά την καλή εμφάνιση του μέχρι το ημίχρονο, δεν μπόρεσε στην συνέχεια να ελέγξει το παιχνίδι και ηττήθηκε στο τελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος με σκορ 65-86 κατακτώντας την 4η θέση.

Κυριακή, 19 Μαΐου 2019 14:43

«Έφυγε» ο Σωκράτης Σκούφας

Τεράστια απώλεια για το ελληνικό χάντμπολ. Γεννημένος νικητής και πεισματάρης ως το τέλος, ο πρώην Ομοσπονδιακός προπονητής και τεχνικός σύμβουλος της ΟΧΕ Σωκράτης Σκούφας, έφυγε από την ζωή σήμερα το πρωί σε ηλικία 59 ετών, έχοντας δώσει μεγάλη μάχη με τον καρκίνο για περισσότερα από 8 χρόνια, στα οποία δεν έλειψε ούτε μια στιγμή από τον πάγκο του αγαπημένου του Αρχελάου Κατερίνης, τον οποίο επανέφερε –παρά τα προβλήματα υγείας- στην Handball Premier δύο φορές το 2013 και το 2015.