Στην Πρέβεζα ο ΑΟΚ

Στην Πρέβεζα ταξιδεύει την Κυριακή 12/11 ο ΑΟΚ Βέροιας, για να αντιμετωπίσει την τοπική Νικόπολη, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Γ Εθνικής. Η ομάδα του Κωνσταντίνου Ηλιάδη δεν έχει περιθώρια για άλλες απώλειες και θα επιδιώξει τη δεύτερη φετινή της νίκη, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, που ψάχνουν το πρώτο «ροζ φύλλο» για την τρέχουσα σεζόν. Η αναμέτρηση έχει οριστεί στο ΔΑΚ Πρέβεζας και συγκεκριμένα στις 17.00, με τον νεαρό τεχνικό να μην υπολογίζει στον Κωνσταντίνο Καπνά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Ήττα για τον ΑΟΚ με 60-67 στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" από τη πιο συγκεντρωμένη στο τέλος Νίκη Βόλου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να δίνουν ένα πολύ γρήγορο ρυθμό και να προηγούνται στο 4ο λεπτό με 12-6. Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν τις λύσεις και εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των παικτών του Θωμά Τούσα κατάφεραν να ισοφαρήσουν στο 8' σε 12-12. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ υπερ των γηπεδούχων 14-12.

Ξεκινάει την Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2018 ο Β' Γύρος του πρωταθλήματος και η ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Ιωνικό Ιωνίας. Ο αγώνας θα ξεκινήσεις στις 17:00 και διαιτητές ορίστηκαν οι κ.κ Δημάδης-Εκιζόγλου.

Η διοίκηση των Αετών Βέροιας θέλει να εκφράσει την ευγνωμοσύνη της και να ευχαριστήσει δημόσια τον Γιάννη Παπαδόπουλο για την προσφορά του στην ομάδα. Ένας ακέραιος χαρακτήρας και ένας αθλητής που "έδεσε" με την ομάδα σαν να ήταν από την αρχή σε αυτή αλλά και ένας παίκτης που βοήθησε σε μεγάλο βαθμό στην πορεία των Αετών στο πρωτάθλημα της Α ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ολοκληρώθηκε η προετοιμασία των Αετών Βέροιας για τον 1ο τελικό του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον ΦΟ Αριδαίας. Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη θα μεταβεί το Σάββατο στην πόλη της Πέλλας, όπου θα αντιμετωπίσει στις 18.00 τον πρωτοπόρο της κανονικής διάρκειας ΦΟΑ, μία ομάδα που πρωταγωνιστεί ανελλιπώς τα τελευταία χρόνια και στοχεύει να αγωνιστεί (ξανά) σε μια εθνική κατηγορία.

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι απόλαυσαν χθες όσοι βρέθηκαν στο ΔΑΚ "Δημήτριος Βικέλας" (πάνω από 200 φίλαθλοι και 10-15 εκδρομείς από την Έδεσσα) αφού χρειάστηκαν δυο παρατάσεις για να μπορέσει ο ΑΟΚ Βέροιας να πάρει την πολύτιμη νίκη από τον πολύ δυνατό Πανεδεσσαϊκό. Αν και οι παίκτες του Θωμά Τούσσα είχαν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια, τα συνεχόμενα όμως λάθη έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Έδεσσας να μειώσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Την ομάδα της Καβάλας (ομάδα Α2) θα αντιμετωπίσει το Σάββατο στο Δ.ΑΚ. "Δημήτριος Βικέλας" η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας για την 3η αγωνιστική της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών. Μετά τους δυο νικηφόρους αγώνες κυπέλλου, με Μακεδονικό και Εθνικό, οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα θέλουν να κάνουν την καλύτερη δυνατή εμφάνιση απέναντι στο φίλαθλο κοινό που θα βρεθεί στο γήπεδο.

Νίκη των Αετών Βέροιας στη Νάουσα

Τη 16η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα της Α ΕΚΑΣΚΕΜ, σημείωσαν σήμερα οι Αετοί Βέροιας. Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη επικράτησε στη Νάουσα με 70-61 του συντοπίτη Ζαφειράκη και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής, βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας. Στα αξιοσημείωτα της σημερινής συνάντησης, το βροντερό παρών του φίλαθλου κόσμου της Νάουσας, που απέδειξε για μια ακόμη φορά πως αγαπά το μπάσκετ και σε ένα ακόμη παιχνίδι, ήταν δίπλα στην ομάδα της πόλης.

Κλείνοντας μια ακόμη πετυχημένη χρονιά όπου η αντρική μας ομάδα κατάφερε να μείνει στην Γ΄Εθνική κατηγορία στην τιμητική 9η θέση, αλλά και στα ηλικιακά, η εφηβική μας ομάδα κατατάχθηκε τρίτη στο final four της ΕΚΑΣΚΕΜ παίρνοντας το χάλκινο μετάλλιο και βέβαια η παιδική μας ομάδα που αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχή χρονιά πρωταθλήτρια ΕΚΑΣΚΕΜ και εκπροσωπώντας την πόλη μας στην προκριματική φάση για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα κατέλαβε την τρίτη θέση ανάμεσα σε έξι ομάδες.

Τοπικό ντέρμπι την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου στο Δ.Α.Κ "Δημήτριος Βικέλας" με το συγκρότημα του Δημήτρη Γκίμα να αντιμετωπίζει τον γηπεδούχο ΑΟΚ Βέροιας του Κωνσταντίνου Ηλιάδη για την 16η αγωνιστική της Γ' Εθνικής κατηγορίας. Το παιχνίδι θα ξεκινήσει στις 17:00 και διαιτητές  ορίστηκαν οι κ.κ. Πετανίδου και Κουκουλεκίδης.

Φινάλε για το 2017 όσον αφορά τα τμήματα υποδομής του ΑΟΚ Βέροιας, ενώ το αντίστοιχο πρωτάθλημα των Κορασίδων έριξε αυλαία με τη διεξαγωγή των εξ αναβολής αγώνων της 6ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Γεωργίας Ιωαννίδου (ηττήθηκε με 29-52 από τον Εδεσσαϊκό) τερμάτισε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς, ενώ πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Πιερικός Αρχέλαος. Τα κορίτσια του ΑΟΚ παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο τη φετινή σεζόν και απέδειξαν πως το μέλλον τις ανήκει.

Νικηφόρο ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου για την εφηβική ομάδα του Α.Ο.Κ. Βέροιας που επικράτησε εκτός έδρας το Σάββατο 18 Νοεμβρίου της Κούπα Κιλκίς με το ευρύ σκόρ 50-99. Η ομάδα του Καπνά αν και έπαιζε με απουσίες ( έλειπαν οι Βοργιαζίδης, Ορφανίδης και ο τραυματίας Δημάκας) ξεκίνησε και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με την ίδια ενέργεια στο παρκέ.

Νίκησε (60-72) τον Μακεδονικό ο Φίλιππος

Ο Φίλιππος Βέροιας πήρε την νίκη στο γήπεδο της Νέαπολης επι του Μακεδονικού στην 1η αγωνιστική της Α' φάσης του κυπέλλου Ελλάδος. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα εφαρμόζοντας σωστά τις οδηγίες του επικράτησαν άνετα των γηπεδούχων με 60-72.

Η εφηβική ομάδα του Α.Ο.Κ. Βέροιας πήρε την νίκη επικρατώντας εκτός έδρας του αξιόμαχου Αετού Κιλκίς με σκόρ 53-84, κάνοντας το 10 x 10. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν ανταγωνιστικά με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώσει με σκόρ 17-20.Στο  δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας με καλή άμυνα και ευστοχία στα περιφερειακά σουτ πήρε μια διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενη με 33-44.

Το Δ.Σ. του ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ B.C. ανακοίνωσε την έναρξη της συνεργασίας του με τον προπονητή Δήμο Κουρτέση.Ο νέος μας κόουτς είναι γυμναστής με ειδικότητα μπάσκετ. Σαν παίχτης αγωνίστηκε στον Μέγα Αλέξανδρο Καλοχωρίου και στον Θερμαϊκό Θέρμης.

Έχασε ο Φίλιππος στον Λαγκαδά

Ολοκληρώθηκε η 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών με την ομάδα του Δημήτρη Γκίμα να γνωρίζει την ήττα με 76-53 απο τον Ερμή Λαγκαδά. Η ομάδα του Φιλίππου μέχρι το 20' ήταν κοντά στο σκορ (34-32) αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους και σε συνδιασμό με το πέμπτο φάουλ του Κοθρά κατάφεραν και επιβλήθηκαν μέχρι το τέλος.