Notice: Undefined variable: string_cate in /home/spor9258/public_html/templates/sj_lifemag/html/com_k2/templates/sj-theme/category.php on line 62

Σε μια μεγάλη μεταγραφή αναμένεται να προχωρήσει ο Δικέφαλος στο τμήμα χάντμπολ. Πρόκειται για τον Γρηγόρη Σανίκη ο οποίος θα αγωνίζεται με την φανέλα του ΠΑΟΚ σύμφωνα με πληροφορίες. Ο 36χρονος περιφερειακός ήταν ένας από τους μεγαλύτερους παράγοντες της περσινής κατάκτησης του νταμπλ από τον Φίλιππο Βέροιας.

Η Ελένη Κερλίδη στην Βέροια 2017

Άλλη μια σπουδαία μεταγραφική κίνηση πραγματοποίησε ο ΑΣ Βέροια 2017. Την τελευταία μέρα των μεταγραφών κατάφερε να εντάξει στο δυναμικό της την αριστερόχειρα Ίντερ Κερλίδη Ελένη που μέχρι πρότινος έπαιζε με τα χρώματα της πρωταθλήτριας Νέας Ιωνίας.

Την Basma Sfar απέκτησε η Βέροια 2017

Την διεθνή τερματοφύλακα από την Τυνησία με τα χρώματα της εθνικής ομάδας Basma Sfar προσέθεσε στο δυναμικό της η ομάδα της Βέροιας 2017. Μια κίνηση που κλειδώνει την εστία της ομάδας και μαζί με την Αθηνα Πιτουλια θα συνθέσει ένα εξαιρετικό δίδυμο που θα υπερασπιστούν τα γκολπόστ της Βέροιας 2017.

Την φανέλα του Φίλιππου Βέροιας θα φορά την ερχόμενη περίοδο Χριστίνα Ανθίτση. Η Βεροιώτισσα πίβοτ συμφώνησε με τους διοικούντες του Φίλιππου να αγωνιστεί την περίοδο 2017-2018 στο πρωτάθλημα Α1 Γυναικών.

Έχασε απο την ΑΕΚ ο Φίλιππος Βέροιας

ME 38-22 ηττήθηκε το Σάββατο η ανδρική ομάδα χαντμπολ του Φιλίππου Βέροιας από την ΑΕΚ. Η ομάδα του Πιπελίδη προηγήθηκε με 1-3 στο 5' και 4-6 στο 10'  αλλά η ΑΕΚ βελτίωσε την απόδοση της και ισοφάρισε σε 7-7 στο 15' ενώ πέρασε μπροστά με 8-7 στο 16' και στην συνέχεια με σερί 10-1 ανέβασαν την διαφορά στα 9 γκολ που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ολοκληρώθηκε και η 3η ημέρα του 5ου Διεθνούς Τουρνουά Αναπτυξιακών Ηλικιών «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ». Στην κατηγορία των Παμπαίδων Κροάσια Ζάγκρεμπ και Εθνική Ισραήλ προκρίθηκαν στον τελικό μετά τις νίκες τους επί των Παρτιζάν και Λοκομοτίβα αντίστοιχα.  Ειδικότερα η Σερβοκροατική «μονομαχία»… έσπασε καρδιές αφού κρίθηκε στα πέναλτι με την Κροάσια επικρατεί 25-24. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Κροάσια θα βρεθεί για 4η συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» και θα διεκδικήσει το 3ο της χρυσό μετάλλιο, ενώ οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στον τελικό και το 2014 με νικήτρια την Κροάσια 22-21.

Εξασφάλισαν το χρυσό οι Βεροιώτες, μια ημέρα πριν την ολοκλήρωση της τελικής φάσης  Ξεκίνησε την Δευτέρα και θα ολοκληρωθεί αύριο στη Θεσσαλονίκη («ΔΑΚ Συκεών» και «Σπίτι του Χάντμπολ») η τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων με την συμμετοχή 8 ομάδων.

Ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική ημέρα του 5ου Διεθνούς Τουρνουά Αναπτυξιακών Ηλικιών «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» που φιλοξενείται (7-11 Απριλίου) στη Βέροια. Τα δύο τελευταία παιχνίδια έμελλαν να είναι και τα κορυφαία από πλευράς σασπένς και ρυθμού. Στην κατηγορία των Παμπαίδων Φίλιππος επικράτησε 22-20 της Παρί Σεν Ζερμέν  σε ένα παιχνίδι που…  έσπασε καρδιές και διεξήχθη σε μια εξαιρετική ατμόσφαιρα στο «Φιλίππειο». Το παιχνίδι κρίθηκε με γκολ του Παπαγιάννη και απόκρουση του Μπογιατζή και πλέον οι «Βεροιώτες» βρίσκονται με το.. ένα πόδι στα προημιτελικά και η μοναδική περίπτωση να αποκλειστούν είναι να κερδίσει η Γαλλική ομάδα την Εθνική Ισραήλ που είναι αρκετά ισχυρή.

Ο περσινός πρωταθλητής Φίλιππος Βέροιας μπήκε με το δεξί στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων στην Έδεσσα, καθώς επικράτησε του Άρη Νίκαιας με 22-17. Οι Βεροιώτες είχαν ως όπλο τους την άμυνα, καθώς δέχθηκαν μόλις 8 γκολ έως το 45′, ενώ επιθετικά ξεχώρισαν οι Τζωρτζίνης και Παπαγιάννης.

Υψηλότερο το επίπεδο του "Βριληττός"

Ο Διευθύνων Σύμβουλος του «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» Δημήτρης Κοτσιώνης σε μία ενδιαφέρουσα συνέντευξη για το 5ο Τουρνουά Αναπτυξιακών Ηλικιών Χάντμπολ. Λίγες ημέρες απέμειναν για την έναρξη του 5ου Διεθνούς Τουρνουά Αναπτυξιακών Ηλικιών «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ». Συνολικά 18 ομάδες (12 Παμπαίδων Α’ και 6 Εθνικές Παίδων) θα πάρουν μέρος στην διοργάνωση το διάστημα 7-11 (Παρασκευή έως Μ. Τρίτη) Απριλίου 2017 στη «Μητρόπολη» του Ελληνικού Χάντμπολ, τη Βέροια.  Ο Διευθύνων Σύμβουλος του «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ 2017», Δημήτρης Κοτσιώνης παραχώρησε συνέντευξη εφ’ όλης της ύλης στο γραφείο Τύπου της διοργάνωσης, αναφορικά με το φετινό τουρνουά, ενώ αποκάλυψε και μερικά από τα σχέδια της Οργανωτικής Επιτροπής για το επόμενο έτος.

Ο Διευθύνων Σύμβουλος του «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» Δημήτρης Κοτσιώνης κάνει στην Μetrosport τον απολογισμό του 5ου Διεθνούς Τουρνουά Αναπτυξιακών Ηλικιών Χάντμπολ και προαναγγέλλει την είσοδο γυναικείων ομάδων στο τουρνουά Λίγα εικοσιτετράωρα μετά το τέλος του 5ου Διεθνούς Τουρνουά Αναπτυξιακών Ηλικιών «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» και με νωπή ακόμα την οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία της διοργάνωσης, ο εμπνευστής του τουρνουά και Διευθύνων Σύμβουλος της Οργανωτικής Επιτροπής Δημήτρης Κοτσιώνης μιλάει στην Μetrosport για τα πεπραγμένα στη Βέροια (7-11 Απριλίου), αλλά και για τα ενδιαφέροντα σχέδια ενόψει της επόμενης χρονιάς.

Ισοπαλία Ζαφειράκης - Φαίακας (33-33)

Ισόπαλο με 33-33 έληξε το ντέρμπι για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών, μεταξύ του Ζαφειράκη και του Φαίακα, που επιφύλασσε σπουδαίο τέλος για όσους το παρακολούθησαν στο ΔΑΚ Νάουσας. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι το 20', με το Φαίακα να ανεβάζει το ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο και να διαμορφώνει το σκορ σε 14-19 στο ημίχρονο. Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με τον Φαίακα να προηγείται σταθερά, παρότι είχε χάσει τον Ριγανά από το 39' που αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και τον Ζαφειράκη να ακολουθεί, μέχρι το 55' που το σκορ ήταν 28-30. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Ζαφειράκης έκανε την υπέρβαση και με ενα επι μέρους 5-3, κατάφερε και πήρε εναν βαθμό, που έμοιαζε χαμένος

Με 32-23 η ΧΑΝΘ νίκησε την ομάδα της Προοδευτικής Αγρινίου στον εναρκτήριο αγώνα της τελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων που διεξάγεται από 21-24 Μαρτίου στο Φιλίππειο Γυμναστήριο της Βέροιας. Η ΧΑΝΘ πήρε διαφορά στο σκορ από το ξεκίνημα του παιχνιδιού την οποία διατήρησε έως το τέλος χωρίς να ανεβάσει ιδιαίτερα ρυθμούς.

Στο Καματερό ο Φίλιππος

Στο κλειστό του Καματερού ο τοπικός ΓΑΣ θα αντιμετωπίσει τον νταμπλούχο Φίλιππο Βέροιας σε ένα ματς γιορτή με την διαφορά δυναμικότητας των ομάδων είναι σημαντική, αφού τις ομάδες χωρίζει μία κατηγορία.

Δεύτερη ήττα στην έδρα του γνώρισε η ομάδα χάντ-μπολ του Φιλώτα αυτή τη φορά από τον Φίλιππο με 30-18. Ο Φιλώτας κατάφερε να προηγηθεί 7-3 και  10-8 με γκολ της Τριπκόφσκα στο 20ο λεπτό αλλά από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενες με σερί 1-5 προηγήθηκαν 11-15 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Φιλώτας δυσκολευόταν πάρα πολύ στην επίθεση πέτυχε μόνο 7 γκολ, δέχτηκε 15 και η νέα ήττα ήρθε φυσιολογικά. Η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας την επόμενη αγωνιστική έχει ρεπό.

Ήττα για την γυναικεία ομάδα του Φιλίππου Βέροιας απο τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ. Το μουδιασμένο ξεκίνημα εδωσε το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να δημιουργήσει μια διαφορά η οποία εφτασε και τα 10 γκολ. Μετά το πρώτο 25λεπτο όμως τα κορίτσια της Βέροιας κατάφεραν να βρούν λύσεις στην επίθεση και κρατώντας την άμυνα σε πολύ καλά επίπεδα εκλεισαν το ημιχρονο με 14-5. Στην επανάληψη ο Φίλιππος Βέροιας μπήκε πιο ψυχωμένα και πάλεψε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα γεγονός που αποδεικνύεται απο το επιμέρους σκορ του δεύτερου ημιχρόνου (11-11) καθώς και απο τα 25 γκολ που δέχθηκε η ομάδα συνολικά , αριθμός ο οποίος είναι και ο Μ.Ο. της άμυνας μέχρι στιγμής.