Νίκησε Αερωπό (30-34) ο Φίλιππος

Άνετα πέρασε ο Φίλιππος Βέροιας από τον Αερωπό Έδεσσας το απόγευμα του Σαββάτου 11 Μαρτίου στα πλαίσια του Handball Premier για την 18η αγωνιστική. Ο Φίλιππος από την αρχή του παιχνιδιού είχε τα ηνία, κατηύθυνε τον αγώνα και ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια δίχως να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες. Στο α’ ημίχρονο σημείωσε μέχρι και 3-4 γκολ διαφορά από την ομάδα των γηπεδούχων και στο β’ ημίχρονο σε κάποια χρονική στιγμή του αγώνα, η διαφορά άγγιζε τα 7 γκολ.

Η οργανωτική επιτροπή του «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» ανακοινώνει τους ομίλους και το πρόγραμμα για το 5ο Διεθνές Τουρνουά Αναπτυξιακών Ηλικιών, το οποίο θα διεξαχθεί το διάστημα 7-11 (Παρασκευή έως Μ. Τρίτη) Απριλίου 2017 στη «Μητρόπολη» του Ελληνικού Χάντμπολ, τη Βέροια.

Επιστροφή Μάντζου στον Φίλιππο

Ο Φίλιππος Βέροιας ανακοινωσε την έναρξη της συνεργασίας με το Νίκο Μάντζο. Ο κ. Μάντζος επιστρέφει το «φυσικό του χώρο» με την ιδιότητα του τεχνικού συντονιστή με αυξημένες αρμοδιότητες. Στις αρμοδιότητές του θα είναι οργανωτικά και αγωνιστικά θέματα της ομάδας χαντμπολ του Φιλίππου Βέροιας, όπως επίσης ο σχεδιασμός και η λειτουργία των τμημάτων ανάπτυξης. Ο Φίλιππος Βέροιας, υποδέχεται και καλωσορίζει το Νίκο Μάντζο στην οικογένεια του Συλλόγου στην οποία άλλωστε πάντα ανήκε.

Ο Φίλιππος Βέροιας δυσκολεύτηκε στο κλειστό των Συκεών, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη επί του τοπικού Φοίβου με 28-21 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Handball Premier. Ο Φοίβος Συκεών που είχε κορυφαίο παίκτη τον Τσαμεσίδη με 5 γκολ, ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το πρώτο 18άλεπτο, αλλά στην συνέχεια ο Φίλιππος πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και με κορυφαίο τον Χαραλαμπίδη που σημείωσε 10 γκολ κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Χωρίς τον Τάσο Τριανταφυλλίδη θα αντιμετωπίσει στο Άργος τον Διομήδη ο Φίλιππος. Τα νέα για τον νεαρό περιφερειακό που τραυματίστηκε στο ματς κόντρα στον Δούκα δεν είναι καλά αφού η διάγνωση μιλά για ρήξη χιαστού. Αυτό σημαίνει ότι οι Βεροιώτες θα στερηθούν τις υπηρεσίες του παίκτη για μεγάλο διάστημα. Κατά τα λοιπά, όλοι οι υπόλοιποι είναι στην διάθεση του Τέο Παυλίδη. Ο Παπαδόπουλος αν και δεν προπονήθηκε την εβδομάδα που πέρασε λόγω ενοχλήσεων, είναι στην αποστολή και θα παίξει.

Από τον Φίλιππο Βέροιας έγινε γνωστό ότι δεν συνεχίζει ως πρόεδρος της επιτροπής αντρικού χάντμπολ του Φιλίππου ο Άκης Τριανταφυλλίδης λόγω αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων. Παραμένει όμως δίπλα στην ομάδα από άλλο πόστο, ενώ συνεχίζει να είναι γενικός αρχηγός των τμημάτων ανάπτυξης χάντμπολ του συλλόγου.

Από την Επιτροπή του Ανδρικού Τμήματος Χάντμπολ του Φιλίππου γίνονται γνωστά τα εξής: Παρά την απόφαση του Δ.Σ. να θέσει στην διάθεση του προπονητή και της Επιτροπής τον Σταύρο Παπαδόπουλο, η Επιτροπή εμμένει στην απόφασή της να διατηρήσει τον αθλητή εκτός αγωνιστικού τμήματος για την αναστάτωση και τα προβλήματα στην λειτουργία του τμήματος ανδρών με την κίνησή του να δεσμεύσει τον λογαριασμό τραπέζης του συλλόγου.

Ο Α.Σ Βέροιας 2017 ανακοίνωσε την ανανέωση της συνεργασίας με τις αθλήτριες Ναυσικά Ματαρώνα, Ευρώπη Βαφειάδου, Μαρία Δελησάββα, Ειρήνη Τσολοζίδου που θα συνεχίσουν και την νέα σεζόν 2018-2019 να φοράνε την φανέλα της ομάδας.

Ξεκινάει σήμερα στην Βέροια η τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων στο χάντμπολ και το πρωί παραχωρήθηκε συνέντευξη τύπου στην οποία τοποθετήθηκαν οι διοργανωτές και εκπρόσωποι των ομάδων. Παρών στο πάνελ ο Δήμαρχος Βέροιας Κώστας Βοργιαζίδης, ο Κώστας Βιολιτζής εκπρόσωπος της ΟΧΕ, ο πρόεδρος του ΚΑΠΑ Βέροιας Στέργιος Διαμάντης, ο Διονύσης Ντόβας εκ μέρους της τοπικής Ένωσης, ο γραμματέας του Φιλίππου Γιώργος Ξυλογιάννης καθώς προπονητές και πάικτες των ομάδων.

Δυο άνετους βαθμούς απέναντι στον Φοίβο Συκεών πήρε ο Φίλιππος. Οι παίκτες του Τέο Παυλίδη είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του ματς καλή απόδοση κι έφτασαν άνετα στο 24-15. Ο Φίλιππος από την αρχή του ματς είχε το προβάδισμα. Ξέφυγε με 7 γκολ στο πρώτο μέρος, κράτησε μακριά τον αντίπαλο στην προσπάθεια του να επιστρέψει στο ματς στις αρχές του β' ημιχρόνου και διεύρυνε την διαφορά που έφτασε ακόμη και στα 10 τέρματα.

Ανακοίνωσε Μπαντή ο ΠΑΟΚ

Την προσθήκη του Δημήτρη Μπαντή, στο ρόστερ της ομάδας του ΠΑΟΚ, ανακοίνωσε η διοίκηση του ΠΑΟΚ στο χάντμπολ. Αναλυτικά η ανακοίνωση του ΑΣ ΠΑΟΚ: "Το ανδρικό τμήμα χάντμπολ του ΠΑΟΚ ανακοινώνει τη συμφωνία με το Δημήτρη Μπαντή μέχρι το τέλος της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου. Ο 36χρονος αθλητής θα ενισχύσει ακόμη περισσότερο το ρόστερ του Νίκου Γεωργιάδη στην προσπάθεια επίτευξης των φετινών στόχων.

Εντός έδρας ήττα από τον Άρη Θεσσαλονίκης γνώρισε το συγκρότημα του Γιώργου Τσικίνα με σκορ 18-24. Η ομάδα της Βέροιας βρέθηκε απο τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού πίσω στο σκορ και μέχρι το τέλος δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε στο 15' με 2-5 ενώ έκλεισε το ημίχρονο παίρνοντας μια διαφορά +5 τερμάτων (9-14). Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 40' στο σκορ έγινε 12-19 και παρά την προσπάθεια της Βέροιας στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι τελέιωσε υπερ των φιλοξενούμενων με 18-24.

Ανανέωσε ο Νίκος Ζλατάνος

Την συνεργασία του με τον Φίλιππο Βέροιας ανανέωσε ο Νίκος Ζλατάνος. Ο Βεροιώτης τερματοφύλακας συναντήθηκε με τους ανθρώπους του συλλόγου και υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας. «Θεωρούσα δεδομένο, παρά τις προτάσεις που είχα, ότι αν οι άνθρωποι του Φιλίππου θελήσουν να συνεχίσουν την συνεργασία μας και καλυφθούν οι απαιτήσεις μου, ότι θα παραμείνω στον σύλλογο. Είμαι πολύ χαρούμενος που συνεχίζουμε μαζί. Έζησα σημαντικές στιγμές σε αυτή την ομάδα και πετύχαμε πολλά. Τα καλύτερα έρχονται».

Ο Φίλιππος είναι και πάλι πρωταθλητής στους παίδες. Στο τελευταίο του παιχνίδι αναδείχθηκε ισόπαλος 28-28 με την ΑΕΚ αλλά έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων αναδείχθηκε πρωταθλητής. Αυτό ήταν το 3ο συνεχόμενο χρυσό για τον Φίλιππο στην συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία, 11ο στην ιστορία του, ενώ συνολικά έφτασε τους 56 τίτλους στο ελληνικό χάντμπολ –τους περισσότερους από κάθε άλλον σύλλογο- οι 39 εκ των οποίων στα τμήματα υποδομής.

Με το… δεξί στην τελική φάση Φίλιππος Βέροιας, Άρης Νίκαιας, ΑΣΕ Δούκα και Φοίβος Συκεών. Ξεκίνησε σήμερα και θα διαρκέσει έως τις 29 Ιουνίου στη Θεσσαλονίκη και στα κλειστά γυμναστήρια «ΔΑΚ Συκεών» και «Σπίτι του Χάντμπολ» η τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων με την συμμετοχή 8 ομάδων.

Χωρίς τον προπονητή Ευθύμη Πιπελίδη (για σοβαρό προσωπικό λόγο) αγωνίστηκε στο Άργος ο Φίλιππο Βέροιας όπου έχασε με σκορ 26-15 απο τον σαφώς καλύτερο Διομήδη. Η ομάδα της Βέροιας στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέσα στο παιχνίδι με το ημίχρονο να τελιώνει υπέρ των γηπεδούχων με 8-7. Στο δεύτερο μέρος, ο Διομήδης προηγήθηκε με 15-10 στο 40' και στο 50' το σκορ έγινε 21-11. Η διαφορά παρέμεινε και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν στο τέλος την νίκη με 26-15.