Οι ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ επικράτησαν των TEXAS

Δυο φανταστικά παιχνίδια έλαβαν μέρος την Τρίτη 6 Ιουνίου στο γήπεδο της Εληας, αποζημιώνοντας για την απουσία μπασκετικού θεάματος λόγω τριημέρου του Αγίου πνεύματος. Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι οι Φουφουτος συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία τους έκαναν σημαντικό βήμα για την πρώτη θέση του Α ομίλου, κερδίζοντας τους Texas με σκορ 57-70. Στο βραδινό παιχνίδι ένα ακόμη ντέρμπι του ίδιου ομίλου βρήκε νικητές τους Άτλαντες μετά από αρκετές εναλλαγές στο σκορ, με 61-71 ενάντια στους Pistons .

Λαβωμένοι από τις απουσίες και αποπροσανατολισμένοι εμφανίστηκαν οι περσινοί πρωταθλητές , γνωρίζοντας την ήττα από τους αντιπάλους παρουσιάζοντας καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο . Σε κακή μέρα ο αρχηγός Μπιζετας δεν μπόρεσε να βοηθήσει με τις  συνήθης τριποντες βόμβες του , ο Κωστας Πυρκας έκανε ότι μπορούσε με τον Χατζη στην επίθεση και ένας Μανουρας με αξιοθαύμαστα αποθέματα δύναμης και ψυχής , παρόλα αυτά δεν ήταν αρκετοί να αποσοβήσουν το κακό.

Ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε η αρμάδα του Κασαπη , καθώς πάτησε γκάζι με τον Τσιμτσιριδη να σερβίρει καλάθια , τόσο γρήγορα όσο σερβίρει σφηνάκια ! Τον Παπαδόπουλο να τρέχει σαν σίφουνας στον αιφνιδιασμό και έναν εκπληκτικό Στεργιοπουλο που έκανε το καλύτερο του παιχνίδι μέχρι στιγμής . Σταθερή αξία ο Νικολοπουλος και ο αρχηγός Μωϋσιάδης εκτέλουσε σε κάθε ευκαιρία .

TEXAS LOSERS: Σαββαιδης 3, Δημητριαδης 5(1), Πυρκας 8, Μπιζετας 4, Ντοβας 5(1), Γαϊτανίδης , Χατζης 8, Γιαβρόγλου , Μανουρας 24.

ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ: Παπαδόπουλος 12, Μωϋσιάδης 3(1), Κασάπης , Τσιμτσιριδης 32(3), Στεργιοπουλος 6, Αμοιριδης 4, Σαράφης 2, Λαζαρου , Καλαντζόπουλος , Νικολοπουλος 11.

Δεν κατάφεραν τα Πιστόνια του Τσαμητρου να συνεχίσουν το ντεμαραζ νικών γνωρίζοντας την ήττα πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ . Αφού βρέθηκαν να χάνουν με 15 πόντους στο ημίχρονο ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης σκοράροντας κατά ριπάς , ο Καπαγερίδης τρυπούσε την άμυνα και οι Παπαδόπουλος Βιτ. με τον Κωτσάκη έδωσαν φρενήρη ρυθμό κάνοντας το 58-58 στα 5 λεπτά πριν την λήξη . Κάπου εκεί όμως στέρεψαν οι δυνάμεις και το καθαρό μυαλό , σκοράροντας μόνο 3 πόντους δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο .

Μπήκαν δυνατά οι Άτλαντες του  Καραθανάση και έδειξαν ότι ήθελαν τον νίκη από το πρωτο κιολας λεπτό . Φτανοντας σε  διψήφιο αριθμό την διαφορά με τους τρεις σωματοφύλακες εν δράσει . Ο Τζουφρας σκόραρε στο ζωγραφιστό , ο Σιάσιος  βομβάρδιζε από τα 8 μέτρα !! Και ο Κλωναρας ήταν ασταμάτητος για ένα ακόμα παιχνίδι. Φανταστική και η άμυνα του Αχτση πάνω στο ατού των αντιπάλων  . Κάπου εκεί όμως κατέβασαν διακόπτες έχοντας ως αποτέλεσμα την ισοφάριση , αλλά έδειξαν στόφα νικητή στο τέλος με σωστές επιλογές και πήραν επάξια υο ροζ φύλλο αγώνα .

SLOW PISTONS: Μαυροκεφαλίδης 17, Τσιάρας 4, Καπαγεριδης 9, Κωτσακης 12, Σπυριδόπουλος 4, Παπαδόπουλος Βιτ. 10, Σιδηροπουλος 2, Λιακοπουλος 3.

ΑΤΛΑΣ: Τζουφρας 21, Μπογδαμπειδης , Παπαγιαννης Ν. , Καραθανασης 2, Σιάσιος 21(4), Μαρκοβιτσης 1 , Αχτσης 1, Κλωναρας 21(2), Παπαγιαννης Δ. 4 .