Μετά το τέλος του αγώνα Ανατόλια - Φίλιππος Βέροιας ο τεχνικός της ομάδας της Βέροιας δήλωσε τα εξής : " Πρώτα απ όλα ευχαριστούμε την ομάδα του Ανατολια για τη φιλοξενία. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μας που έμειναν πιστοί στο πλάνο μας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Είχαμε την ατυχία να χάσουμε τον Καντάρκο απο την αρχή του παιχνιδιού. Ήμασταν όμως και τυχεροί αφού βρήκαμε το Ανατολια με απουσίες.

Έντονη η δραστηριότητα των τμημάτων Υποδομής του ΑΟΚ Βέροιας και το τριήμερο 9-11/12. Το Εφηβικό τμήμα του συλλόγου επικράτησε με 92-27 του ΦΟ Αριδαίας σε ματς που διεξήχθη τη Δευτέρα 11/12 στο ΔΑΚ "Βικέλας". Η ομάδα του Κωνσταντίνου Ηλιάδη είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, με τον νεαρό τεχνικό να προχωρά μάλιστα σε εκτενές rotation, κόντρα σε μια ομάδα όμως που μετέβη στην Ημαθία με αρκετές ελλείψεις.

Το τμήμα καλαθοσφαίρισης του ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια στον μέχρι πρότινος αθλητή των τμημάτων υποδομής της ομάδας Αντώνη Καραγεωργίου για την ανάδειξή του σε Πρωταθλητή Ελλάδας Παίδων για την σαιζόν 2016-17 με την νυν ομάδα του, τον ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης.

Με Μαντουλίδη ο ΑΟΚ Βέροιας

Στη Θεσσαλονίκη θα ταξιδέψει το αντρικό τμήμα της ομάδας του ΑΟΚ Βέροιας την Κυριακή για να αντιμετωπίσει τον νεανικό Μαντουλίδη. Σε μία από τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος, η ομάδα της Βέροιας θέλει την καλή εμφάνιση και κυρίως τη νίκη που θα της δώσει άλλον αέρα για τη συνέχεια. Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 17:00 στο γήπεδο του Μαντουλίδη στην Θέρμη. Διαιτητές ορίστηκαν οι κ.κ Καλέσης και Λαδάς.

Την ήττα γνώρισε η παιδική ομάδα του «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας» από τον Πανεδεσσαϊκό με σκορ 51-70. Η ομάδα του ΓΑΣ εμφανίστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική καθώς κατάφερε για τρία δεκάλεπτα να βρίσκεται στην διεκδίκηση του αγώνα.  Ο  «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας» ξεκίνησε των αγώνα δίνοντας προσοχή στην άμυνα ενώ στην επίθεση σκόραρε με τους Δουλκερίδη, Τεντζέρη και Καϊλίδη. Ο Πανεδεσσαϊκός με τον  Γιαννούλτση να «κυριαρχεί» και στις δύο ρακέτες πήρε προβάδισμα, με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει με 10-17.

Οι Αετοί Βέροιας ανακοίνωσαν την απόκτηση του Γιάννη Παπαδόπουλου. Ο 39χρονος (11/09/1979) ύψους 1.97 σέντερ, που μπορεί κάλλιστα να αγωνιστεί και στη θέση "4", είναι η δεύτερη μεταγραφή της ομάδας μετά από αυτή του Σωκράτη Χατζηχαρίση. Την τελευταία δεκαετία φόρεσε με μεγάλη επιτυχία τη φανέλα του ΓΑΣ Μελίκης, με τον οποίο είχε πολλές διακρίσεις στο ενεργητικό του μεταξύ των οποίων και το περσινό νταμπλ.

Ανάσα για ΑΟΚ Βέροιας

Τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, είχαν επιφέρει ανησυχία στις τάξεις του ΑΟΚ και εκ των πραγμάτων το σημερινό παιχνίδι στην Ιωνία Θεσσαλονίκης αποκτούσε τον χαρακτήρα του τελικού. Για το λόγο αυτό, οι παίκτες του Κωνσταντίνου Ηλιάδη πείσμωσαν και το έδειξαν σε μεγάλο βαθμό στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα ο ΑΟΚ να πετύχει τη δεύτερη φετινή του νίκη (κι αυτή εκτός έδρας) με σκορ 67-57 επί του τοπικού Ιωνικού.

Εκτός έδρας νίκη σημείωσε η εφηβική ομάδα του ΑΟΚ Βέροιας στην Αριδαία κόντρα στον τοπικό ΦΟΑ με σκορ 63-86. Με όπλο την δυνατή άμυνα, η ομάδα της Ημαθίας δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του αγώνα να μειωθεί η διαφορά του σκορ που «έχτισε» από την αρχή της αναμέτρησης. Έτσι δόθηκε η ευχέρεια στον προπονητή Ηλιάδη Κωνσταντίνο να χρησιμοποιήσει για αρκετά λεπτά παίκτες που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής σε άλλους αγώνες της ομάδας, με αποτέλεσμα να αγωνιστούν και οι 12 της αποστολής.

Καθώς η είδηση του θανάτου του προπονητή του Φίλιππου Βέροιας Δημήτρη Γκίμα συγκλονίζει το ελληνικό μπάσκετ, ο στενός του φίλος, συνεργάτης, αλλά και άλλοτε συμπαίκτης Χρήστος Μπλατσιώτης μιλάει στο Basketblog.gr για την απώλεια του Έλληνα τεχνικού.

Νίκησε (86-68) την Νικόπολη ο Φίλιππος (pics)

Αν και «ζορίστηκε» για 30 λεπτά η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα με ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε και πήρε την πολύτιμη νίκη  για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικης.  Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα των φιλοξενούμενων έκανε δυναμικό ξεκίνημα και μόλις στο 2’ να βρέθηκε να προηγείται με 2-7 μετά από τα πολλά λάθη του Φιλίππου. Οι παίκτες του Γκίμα στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 5’ μείωσε σε 9-10 ενώ στο επόμενο λεπτό πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 11-10.

Η διοίκηση των Αετών Βέροιας ανακοινώνει την παραμονή του Κώστα Κασάπη στο πόστο του βοηθού προπονητή, με αυξημένες αρμοδιότητες. Η απόφαση του να ολοκληρώσει την καριέρα του στους Αετούς, μας τιμά ιδιαίτερα, καθώς ο Κώστας αποτελεί υπόδειγμα αθλητή όλα αυτά τα χρόνια και σε όσες ομάδες αγωνίστηκε ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος τόσο αγωνιστικά όσο και στα αποδυτήρια.

Η γενική συνέλευση ορίστηκε για τη συγκεκριμένη μέρα, Κυριακή και 9:30 το πρωί σε κεντρικό ξενοδοχείο, με την υποσημείωση πως ίσως χρειαστεί αλλαγή του τόπου διεξαγωγής λόγω κορωνοϊού. Υπενθυμίζεται πως την προεδρία διεκδικούν οι Βαγγέλης Λιόλιος, Παναγιώτης Φασούλας και Άγγγελος Παπανικολάου. Η ανακοίνωση:

Ο «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας», στο πλαίσιο της τελευταίας (22ης) αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ, αντιμετωπίζει τον ΑΟΚ Γουμένισσας έχοντας ως μόνο στόχο την νίκη. Μία νίκη που θα τον οδηγήσει στη τετράδα των «play off». Ο «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας» βρίσκεται στην 4η θέση με 35 βαθμούς (14 νίκες- 7 ήττες). Ενώ η ομάδα της Γουμένισσας στην 10η θέση με 28 βαθμούς (7 νίκες- 14 ήττες).

Μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση στη γειτονική Πιερία και κόντρα σε μια ομάδα που είχε περάσει νικηφόρα από την Ημαθία στον πρώτο γύρο, επικράτησαν με 69-48 του Αιγινιακού και προκρίθηκαν ως τρίτοι στα play off της Α ΕΚΑΣΚΕΜ. Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη κατέθεσε ψυχή στο Αιγίνιο και με εντυπωσιακή αμυντική συμπεριφορά, πήρε αυτό που ήθελε και πέτυχε τον φετινό της στόχο, που δεν είναι άλλος από την είσοδο στην τετράδα. Μετά από ένα ιδιαίτερα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (16-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, 29-29 στην ανάπαυλα), οι "ασπρόμαυροι" πήραν τα ηνία αγώνα και με εξαιρετική άμυνα, περιόρισαν τα ατού των γηπεδούχων.

Η ΔΕ του τμήματος καλαθοσφαίρισης του ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ με μεγάλη χαρά ανακοινώνει την ανανέωση της συνεργασίας της για 4η συνεχόμενη χρονιά με το Φαίδωνα Παραπούρα. Ο Ημαθιώτης SG (33, 1.91m) με καταγωγή από τη Μελίκη αποτελεί ένα ακόμα μέλος της ”παλιάς φρουράς” της ομάδας τα τελευταία χρόνια, έχοντας αγωνιστεί με τα χρώματά της σε όλα τα επίπεδα των Εθνικών Κατηγοριών, πλην της Basket League, βιώνοντας διαδοχικές ανόδους.

Ολοκληρώνεται το Σάββατο (14/4) η κανονική διάρκεια της Β ΕΚΑΣΚΕΜ και οι Αετοί Βέροιας υποδέχονται στο ΔΑΚ "Βικέλας" (18.00) τον Φίλιππο Νέας Πέλλας. Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη, έπειτα από την απαραίτητη ξεκούραση λόγω των εορτών του Πάσχα, επέστρεψε στις προπονήσεις ενόψει του τελευταίου παιχνίδι της σεζόν, κόντρα σε μια ομάδα που ίσως βρεθεί στο δρόμο της στα play off.