Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Μαρία-Ελένη Τσιόβολου στην Ελβετία. Η 17χρονη Ελληνίδα χιονοδρόμος κατέκτησε σήμερα την 10η θέση στο σλάλομ, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα αλπικών, Εφήβων – Νεανίδων, στην κατηγορία Under 18, που γίνεται στο Νταβός. Η Μένια ήταν επίσης 33η στην γενική κατάταξη, ανάμεσα σε 104 αθλήτριες από 42 χώρες απ’ όλο τον κόσμο.

Αναχώρησε η ελληνική αποστολή που θα μας εκπροσωπήσει στο Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ (ΕΥΟF) Χειμερινών Αθλημάτων που θα διεξαχθεί στο Ερζερούμ της Τουρκίας από αύριο Δευτέρα (13/02) έως και την Παρασκευή (17/02).  Η χώρα μας θα εκπροσωπηθεί στα εξής αθλήματα: Αλπικά, Αντοχής, Δίαθλο, Καλλιτεχνικό Πατινάζ και Χιονοσανίδα με 10 αθλητές και αθλήτριες.

Την 11η θέση στο αγώνισμα του Banked Slalom (BS) και την 7η θέση στο αγώνισμα του Snowboard Cross (SBX) του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ParaSnowboard που φιλοξενείται στην πόλη Pyha της Φινλανδίας, κατέλαβε ο βεροιώτης αθλητής του "Εν Σώματι Υγιεί" Κωνσταντίνος Πετράκης, στους αγώνες που ολοκληρώθηκαν νωρίτερα σήμερα το απόγευμα.

Ο αθλητής του Α.Σ. ΑμεΑ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΕΙ Βέροιας Πετράκης Κωνσταντίνος, θα αγωνιστεί στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Parasnowboard (Banked Slalom), προκειμένου αφενός μεν να περάσει από classification (ταξινόμηση σε κλάση ανάλογα με τον τύπο της αναπηρίας), αφετέρου δε να μπορέσει να προκριθεί στους Χειμερινούς Παραολυμπιακούς Αγώνες της PyeongChang 2018. O συγκεκριμένος αγώνας αποτελεί προαπαιτούμενο.

Ολοκληρώθηκε το εθνικό πρωτάθλημα βορείων αθλημάτων και τον τίτλο του Κυπελλούχου Ελλάδος 2019 από το σύνολο αγώνων κέρδισαν: Στην κατηγορία Αντρών ο Απόστολος Αγγέλης ήταν ο μεγάλος νικητής αφού ήταν πρώτος σε όλους τους αγώνες Δρ. Αντοχής και κέρδισε εύκολα τον τίτλο με 80 βαθμούς. Δεύτερος κατετάγει ο Νικόλαος Τσουρέκας (56 βαθμούς) και τρίτος Γεώργιος Νάκας με 43 βαθμούς. Στην κατηγορία Γυναικών ισοβάθμισαν στην κορυφή της βαθμολογίας οι Μαρία Ντάνου και Στυλιανή Γιαννακοβίτη με 50 βαθμούς. Η Μαρία κέρδισε τις περισσότερες πρώτες θέσεις στη διάρκεια της περιόδου αλλά η νεαρή αθλητρία είχε μεγαλύτερη διάρκεια και επιμονή. Τρίτη κατετάγει η Παρασκευή Λαδοπούλου με 43 βαθμούς.

Ο Δήμαρχος Νάουσας τίμησε τους Τις δύο αθλήτριες του ΕΟΣ Νάουσας Σοφία Ράλλη και Μαρία Ντανου καθώς τον Πρόεδρο της ΕΟΧΑ και αρχηγό της αποστολής κυρ Δήμο Γυρουση για τη συμμετοχή τους στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς αγώνες που θα λάβουν χώρα  από τις 5 έως τις 27 Φεβρουαρίου στην Πιονγκτσανγκ της Ν. Κορέας. Η εκδήλωση έλαβε χώρα στο Δημαρχείο παρουσία του προέδρου του ΕΟΣ Νάουσας κ. Νίκου Βελή και των Αντιδημαρχων κ. Δαγγα και Βαλσαμιδη.

Έλαμψαν τα αστέρια των παιδικών κατηγοριών στο 1ο Κύπελλο Ελλάδος της χιονοδρομίας που διεξήχθει στο Χιονοδρομικό Κέντρο Πηλίου το περασμένο Σαββατοκύριακο (20-21/01). Λόγω των καιρικών συνθηκών πραγματοποιήθηκαν δυο αγωνίσματα τεχνικής κατάβασης με τον διοργανωτή ΕΟΣ Βόλου να κερδίζει τα περισσότερα μετάλλια και να επιβεβαιώνει την κυριαρχία του στις παιδικές κατηγορίες. Στους Παίδες ο Χρήστος Μαρμαρέλης (ΣΕΡ) ήταν ο μεγάλος νικητής των αγώνων και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου και τις δύο ημέρες.

Τρία μετάλλια, όλων των αποχρώσεων, χρυσό, αργυρό και χάλκινο, κατέκτησε η Αναστασία Μάντσιου σε διεθνείς αγώνες αλπικών αγωνισμάτων, που έγιναν στο Σεντάρς του Λιβάνου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια της χιονοδρομίας με εξαιρετικό σκι στη δεύτερη διαδρομή, ήταν άπιαστη και κέρδισε καθαρά και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, την Κυριακή.  Ιδανικό φινάλε για την αθλήτρια του ΕΟΣ Νάουσας, που είχε συνολικό χρόνο 2:12,58 και αποκόμισε 122,10 βαθμούς FIS.

Μια από τις καλύτερες νεάνιδες αθλήτριες στον κόσμο αποτελεί πλέον η Μαρία Τσακίρη, ύστερα και από τα αποτελέσματα στους αγώνες διάθλου του Junior IBU CUP 3. Αγώνες που ολοκληρώθηκαν στην Ποπλιούκα της Σλοβενίας (27-29/01).  Στη γενική κατάταξη η Μαρία βρίσκεται στην 13η θέση, μοναδικό γεγονός στα χρονικά της Ελληνικής χιονοδρομίας, υποσκελίζοντας αθλήτριες από προηγμένες χιονοδρομικά χώρες.

Πολύ καλή εμφάνιση του Γιάννη Αντωνίου, στο γιγαντιαίο σλάλομ των ανδρών, στους 23ους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες της Πιονγκτσάνγκ. Ο 23χρονος Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 46η θέση, ανάμεσα σε 110 αθλητές, κάνοντας μια μέτρια πρώτη διαδρομή (1:17.38) και μια πολύ καλύτερη δεύτερη (1:15.92) στην γιγαντιαία τεχνική κατάβαση. Σίγουρα μια επιτυχημένη εμφάνιση μιας και τερμάτισε κάτω από την μέση του αγωνίσματος.

Σε συνέχεια των προηγούμενων ετών και της αναγνώρισης από την Παγκόσμια Ομοσπονδία των προσπαθειών του ΣΧΟΒ στην εξάπλωση των χειμερινών αθλημάτων, ήρθε μια ακόμα μεγαλύτερη επιτυχία !!!

Tην απόκτηση του ειδικού σήματος λειτουργίας τουριστικών υποδομών για το Χ/Κ Σελίου ανακοίνωσε η επιτροπή διοίκησης. Αναλυτικά η ανακοίνωση : "Η επιτροπή διοίκησης του Εθνικού χιονοδρομικού κέντρου Σελίου βρισκόμαστε στην ευχάριστη θέση ν’ ανακοινώσουμε την απόκτηση του ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ (ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ), ύστερα από 15 και πλέον χρόνια λειτουργίας του χωρίς αυτό, παράτυπα.

Μοιράστηκαν εντυπώσεις και μετάλλια οι παίδες και κορασίδες χιονοδρόμοι στο 1ο Κύπελλο της περιόδου. Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία τα αγωνίσματα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης, αλλά όχι και η δεύτερη αγωνιστική μέρα, λόγω ομίχλης που επικρατούσε στο Χιονοδρομικό Κέντρο του Πηλίου.   Στις κορασίδες νικήτρια ήταν η Μαρία-Ελένη Τσιοβόλου (ΒΟΛ) που κέρδισε καθαρά το χρυσό μετάλλιο και επιβεβαίωσε τον τίτλο του ϕαβορί. Στους παίδες ο αγώνας ήταν αμϕίρροπος και κρίθηκαν τα μετάλλια στη δεύτερη διαδρομή.

Τεράστια επιτυχία για την ελληνική χιονοδρομία στο δίαθλο. Η Μαρία Τσακίρη κατέκτησε την 4η θέση στα 12,5 χλμ. στο 1ο JIBU Cup, στο Lenzerheide της Ελβετίας. Με άριστη σκοποβολή, εξαιρετικό σκι και με 1:58,6 διαφορά από την νικήτρια, η πρωταθλήτρια του ΕΟΣ Δράμας ξεπέρασε τον εαυτό της και έκανε την καλύτερη επίδοση που έχει πετύχει μέχρι σήμερα ελληνίδα αθλήτρια στο συγκεκριμένο θεσμό.

Η πρωταθλήτρια του ΕΟΣ Νάουσας Σοφία Ράλλη ήταν μία από τις αθλήτριες των ομάδων των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας που βραβεύτηκαν για τις επιδόσεις και διακρίσεις τους μέσα στο 2018, στην τελετή που έγινε το βράδυ της Δευτέρας στο Πολεμικό Μουσείο Αθηνών.